SENDİKALAR MEMURA FAİZ YERİNE GECİKME ZAMMI İSTEDİ

Sendikalardan memur maaş zamlarının gecikmesinden kaynaklanan kayıpların giderilmesine yönelik bir öneri geldi.

SENDİKALAR MEMURA FAİZ YERİNE GECİKME ZAMMI İSTEDİ

Faiz Yerine Gecikme Zammı

Sendikalardan memur maaş zamlarının gecikmesinden kaynaklanan kayıpların giderilmesine yönelik bir öneri geldi.

Sendikalar, geciken zamma faiz yerine gecikme zammı uygulanmasını istedi. Maliye bürokratları talebi olumlu karşıladı.
Toplu sözleşme yasasındaki gecikme nedeniyle bu yıl 15 Ocak’ta alınması gereken 2012 zammının haziran ayına kalması nedeniyle oluşan sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Hükümetle görüşen bazı memur sendikaları gecikme nedeniyle oluşan hak kaybının daha önce faiz ödenerek çözülmesini gündeme getirmişlerdi.

Memur-Sen yapılan son görüşmede faiz yerine “gecikme zammı” talebini ortaya attı.

Zaten var uygulayın

Bu taleplerini hükümete bildiren memur temsilcileri, gecikme zammı uygulamasının devlet sisteminde zaten var olduğunu dolayısıyla memurun geciken zam alacağına da kolaylıkla uygulanabileceğini söylediler. Bürokratlar tarafından da olumlu karşılanan bu talep üzerinde teknik çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Büyük fark yok

Mevcut uygulamada gecikme zammı ile faiz hesabı arasında belirgin bir fark bulunmuyor. Günü geçmiş alacağa faiz de uygulansa, gecikme zammı da hesaplansa memur 6 ila 6,5 aylık gecikme için yine aynı miktarda para almış olacak. Ancak gecikme zammı kamunun alacağında ve borcunda zaten uygulandığı için yeni bir düzenleme yapılmasını gerektirmeyecek.

En az 22,5 lira ilave gelir

BUGÜN’ün yaptığı hesaplamalara göre, memura bu yıl örneğin yüzde 3 artı 3 oransal zam uygulandığı düşünüldüğünde, halen bin 500 lira alan en düşük dereceli bir memur, aylık 45 liralık zammı 6,5 ay geç aldığı için toplamda 22,5 lira ilave gecikme zammı almaya hak kazanacak. Gecikme zammı 2 bin lira maaş 30 lira, 2 bin 500 lira maaşa da 37 lira olarak yansıyacak.

Yüzde 4 zam olursa

Hesaplamalara göre, zammın yüzde 4 artı 4 şeklinde belirlenmesi halinde memurun gecikme zammı daha da yükselecek. Bu durumda örneğin bin 500 lira maaş alan bir memur aylık 60 lira zamma ilaveten 6,5 aylık gecikme karşılığında da 30 lira gecikme zammı alacak. 2 bin lira maaş alan memur 40 lira, 2 bin 500 lira maaşlı memur da 50 lira gecikme zammı almaya hak kazanacak.
Maliye Zam Teklifini Bugün Sunuyor
Memura bu yıl için yüzde 16 zam yapılması talebinden bulunan sendikalardan sonra bugün de Maliye’nin zam teklifi netleşecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, masaya bütçede memura ayrılan kaynak dışında masaya ilave kaynakla oturamayacaklarını belirtmiş ve aksi halde bunun ilave vergi ya da borçlanma anlamına geleceğini söylemişti. Bütçe imkanları oransal bazda yüzde 3 artı 3′lük bir zamma izin veriyor. Ancak ek ödenek ve ödenek kaydırma yoluyla bu oranın yükseltilebileceği ifade ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER