ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR GÖREVDEN ALINACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benimle gelen benimle gider” diye ifade ettiği üst düzey bürokratların görev süreleri 4 yılla sınırlandırılıyor.

ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR GÖREVDEN ALINACAK MI?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benimle gelen benimle gider” diye ifade ettiği üst düzey bürokratların görev süreleri 4 yılla sınırlandırılıyor.
 
TBMM’de önce alt komisyonda, sonra da üst komisyonda AKP milletvekilleri tarafından verilen ve son anda çekilen önergenin genel kurulda yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Düzenlemeyle, Türk Silahlı Kuvvetleri dışındaki; Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında çalışan daire başkanı ve üzerindeki bürokratların görev süresi 4 yılla sınırlanacak. Bürokratlar, 4 yıllık süre dolmadan görevden alınabilecek.
 
Önerge verildi
 
Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, konuyla ilgili olarak AKP milletvekilleri tarafından TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili torba yasa tasarısının hem alt komisyon hem de üst komisyon aşamasında önerge verildi.
 
Alt komisyonda AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ve Kilis Milletvekili Fuat Karakuş imzasıyla verilen önergenin, görev süresini 4 yılla sınırlayan birinci bölümü sonradan geri çekilerek, görevden alınan bürokratların belirlenen kadrolara otomatik olarak atanmasını düzenleyen bölüm bırakıldı. Üst komisyonda ise daha önce geri çekilmiş bölüm eklenerek, önerge Muzaffer Yurttaş imzasıyla yeniden verildi, fakat sonra bu da geri çekildi. Önergenin, tasarının genel kuruldaki görüşmeleri sırasında yeniden verilmesi bekleniyor.
 
Önergeyle, görev süresi dolan veya görevden alınan bürokratların atanacağı kadrolar da düzenleniyor. Bu yolla görevden alınan bürokratların eski görevlerine dönmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.
 
Üst Kurul Başkanları dahil değil
 
4 yıllık sınırlama ve gerektiğinde görevden almaya ilişkin hükümler, kendi kanunlarında görev süresi belirlenmiş bürokratlar hakkında uygulanmayacak. Üst kurulların başkan ve üyeleri ile Merkez Bankası ve TRT Genel Müdürü gibi görevlerde bulunanların görev süreleri kendi yasalarında ayrıca belirlenmiş olduğu için bu kişiler görevden alınamayacak. Bu kurumlarda görev yapan diğer bürokratlar ile KİT’lerde çalışan bürokratlar hakkında da bu hükümler uygulanacak.
 
Daire Başkanı ve üstünü kapsıyor
 
Geri çekilen önerge uyarınca, görev süreleri 4 yıl ile sınırlanacak bürokrat kadroları şöyle:
 
-Başbakanlık, bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların merkez teşkilatında ek göstergesi 6 bin 400 ve daha yüksek tespit edilen yönetici kadrolar,
 
-Merkez teşkilatında genel müdür yardımcısı, birinci hukuk müşaviri, daire başkanı, grup başkanı, yükseköğretim kuruluşlarının genel sekreter ve genel sekreter yardımcısı ile ek göstergesi genel müdür yardımcısı düzeyinde veya daha yüksek tespit edilen kurum, kurul ve birim başkanı, kurum, kurul ve birim başkan yardımcısı unvanlı kadrolar,
 
-Taşra teşkilatındaki il ve bölge teşkilatlarının en üst yöneticisi konumundaki defterdar, başkan, müftü ve müdür unvanlı kadrolar.
 
Bu kadrolara atanan bürokratlar, görev süresi 4 yılla sınırlı olmakla birlikte süresi dolmadan da her zaman görevden alınabilecek.
 
Mevcut bürokratlar açısından 4 yıllık süre, yeni yasanın yürürlüğe gireceği tarihte başlayacak. Fakat, hükümet birlikte çalışmak istemediği mevcut bürokratları, 4 yıllık sürenin başladığı günün ertesinde görevden alabilecek.(Habertürk)
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü SELAMİOĞLU
Rüştü SELAMİOĞLU - 6 yıl Önce

ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEYECEK HİLELER DEVLETE YÖN VERENLERİN AKLINA GELİYOR.HİZMET İÇİN Mİ VARSINIZ ZULÜM İÇİN Mİ VARSINIZ.DIŞLAMA,AŞAĞILAMA MANTIĞI NEREYE KADAR DEVAM EDECEK.25 YILDIR DERSE GİRMEMİŞ BİR İDARECİYİ DERSE SOKARSANIZ FAYDALI OLABİLİR Mİ?ÖĞRETMENLİK O KADAR KOLAY MI?SİZ ÖĞRENCİNİZİ GÖNDERİR MİSİNİZ?

SIRADAKİ HABER