Uzman ve Usta Öğreticilere Prim Borçlanması İmkânı Getirildi

Konuya ilişkin yasal düzenleme, “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” adı altında, 16/06/2011 tarihli ve 27966 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.

Uzman ve Usta Öğreticilere Prim Borçlanması İmkânı Getirildi
Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’ne eklenen geçici 27. madde ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların, bu durumlarınıİl veya İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden alınacak belgelerle bu çalışmalarını belgelemeleri kaydıyla, 25/02/2011 tarihinden önceki bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı ay içerisinde otuz günden eksik kalan sürelerini 5510 sayılı Kanun’un 41. maddesindeki esaslara göre kendileri veya hak sahipleri tarafından borçlanabileceklerdir.
 
Borçlanılan bu süreler, 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılık süresinden sayılacaktır.
 
Konuya ilişkin yasal düzenleme, “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” adı altında, 16/06/2011 tarihli ve 27966 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MELİH KEMAL TÜRKER
MELİH KEMAL TÜRKER - 10 yıl Önce

Ücretli derse giren kişilerin durumuda bu kanunun kapsamına giriyormu ?Örnneğin bir ilköğretim okulunda 8 ay boyunca ücretli derse giren 2 yıllık üniversite mezunu bir kişide geçm,şe yönelik borçlanma hakkından faydalanabilirmi ?

SIRADAKİ HABER