ZAM BEKLEYEN MEMURLARA VERGİ ŞOKU !

Memurlar hükümet ile yapılan pazarlıktan çıkacak sonuca kilitledi. Ancak zam hayal eden memurlar vergi sürprizi ile karşılaşacaklar

  ZAM BEKLEYEN MEMURLARA  VERGİ ŞOKU !
 
ZAM BEKLEYEN MEMURLARA  VERGİ ŞOKU

Memurlar  hükümet ile yapılan pazarlıktan çıkacak sonuca kilitledi. Ancak  zam hayal eden memurlar vergi sürprizi ile karşılaşacaklar.
 
Vergi dönemine denk geldiği ve kesintiler yapılacağı için öğretmenlerin başını çektiği tüm  memurlar  ikinci altı ay zam almamış olacaklar.Her ne kadar Kamu İşveren Heyeti ilk 6 ay için %3 ikinci 6 ay için de % 3 zam önerse de memurların eline geçen paralar hesaplandığında ikinci altı ay alınan %3 zam olduğu gibi devletin kasası Gelir Vergisi olarak geri ödenecek.

4/1 bir öğretmenin şimdiki net maaşı 1791 TL. İlk 6 ay %3 zam alacağına göre maaşı 1844 TL’ye yükselecek. İlk altı ay için her ay devlete 53 TL vergi verecek.

Aylık vergi matrahı maaşından dolayı 866 TL ‘dir. Aylık 60 saat ek ders ücreti aldığında 565 TL vergi matrahı aylık vergi matrahına eklenmektedir. Sınıf öğretmeninin aylık vergi matrahı toplamı 1431 TL yapmaktadır.

2012 yılı Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre matrah toplamına göre kesilecek gelir vergisi
10.000 TL'ye kadarı için % 15

25.000 TL'nin 10.000 TL'si için 1. 500 TL, fazlası için % 20 olarak hesaplanacaktır.

Sınıf öğretmenlerinin Ağustos ayında toplam vergi matrahı 10.000 TL’yi geçmektedir. Ağustos ayı dahil gelir vergisi %20 olarak hesaplanacaktır. Maaştan 56 TL fazladan gelir vergisi kesilecektir. Oysa ikinci altı ay için maaşa gelen zam tutarı 55 TL.

Sınıf öğretmenleri için Ağustos ayından sonrası için zam oranı % 0. Bu oran haftada 18 saat ek ders alan branş öğretmenleri ve müdür yardımcıları için Ağustos ayında aylık matrahları 10.000 TL’yi geçmektedir.

Okul müdürleri için durum daha acı. Temmuz zamlı maaşını göremeden vergi dilimine girmiş olacaklar.

Ders dışı çalışma yapan öğretmenler 1 ay daha erken vergi dilimine girmiş oluyorlar.
 
Bu ne anlama geliyor?
Öğretmenler ikinci altı ay ortalama 50-55 TL zam alacaklar (%3). Sınıf öğretmenleri Ağustos-Eylül ayından itibaren Branş öğretmenleri, rehber öğretmenler, müdür yardımcıları Temmuz-Ağustos ayından itibaren Okul müdürleri, ders dışı çalışma yapan öğretmenler Temmuz ayında vergi dilimine girdiği girdikleri için maaşlarından ortalama 55-60 TL ,ek ders ücretlerinden 15-20 TL fazladan gelir vergisi kesilecek.

İkinci 6 ay zam aldık mı?
Hayır? Tam tersine aldığımız zam oranından fazlasını devlete geri verdik.Bu durum sadece öğretmenler için değil.Tüm memurlar için geçerlidir.
 
Sendikaların Kamu İşveren Heyeti ile görüşmelerinde üzerinde ısrarla durması gereken asıl hususlardan biri de budur. Çünkü memurlar yıllardır ikinci altı ay aldıkları zammın 4-5 hatta kıdemli memurların 6 ayını devlete gelir vergisi olarak geri vermektedir.
Ek ders ücretlerinin vergi matrahı hesabına dâhil edilmesinden çıkarılmalıdır.

Önemli not: Şu anda maaş bordrolarınızda gördüğünüz atlık ve yıllık vergi matrah toplamları 2012 Ocak enflasyon farkı maaş katsayılarına göredir.Henüz 2012 yılı zammını almadığınız için %3 oranında düşük olacaktır)( kamudanhaber)
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER