BAKAN AVCI, YÖNETİCİ ATAMALARI DETAYLARINI AÇIKLADI

Bakan Avcı ,Yönetici Atamaları Detaylarını Açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcu Eğitim Editörleri ile yapmış olduğu toplantıda Millî Eğitim Bakanlığı, kamuoyunun merakla beklediği üç ayrı uygulamayı açıkladı. Bakan Avcı'nın detaylarını açıkladğı konulardan biride yönetici atamaları oldu

BAKAN AVCI, YÖNETİCİ ATAMALARI DETAYLARINI AÇIKLADI
İşte o açıklamalar.


YÖNETİCİ ATAMALARINDA BAŞARIYA ENDEKSLİ OBJEKTİF ÖLÇÜTLER

“Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği göre, okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı, öğretmenlerce ikincil görev kapsamında yürütülecek ve bir kadro olmayacak. Eğitim kurumu yöneticiliği görevlerinin "kazanılmış hak" olarak algılanması veya "Yöneticilik görevi, yöneticilerin istekleri dışında sonlandırılmayacağı" anlayışının önüne geçilerek, hukuki itilaflar da önlenecek.

Aynı Okulda, Aynı Unvanla En Fazla 8 Yıl Yöneticilik Yapılacak
Yönetmeliğe göre, 4 yıllık görev süresini tamamlayan yöneticinin görevleri ders yılı bitiminde sona erecek. Ancak değerlendirme sonucunda başarılı olanlara, aynı veya başka eğitim kurumunda, 4 yıl daha görev yapma imkanı sağlanacak. Yöneticilerin zorunlu rotasyon yerine istekleri dâhilinde başka eğitim kurumlarına geçişlerinin sağlanması için bir yönetici aynı okulda aynı unvanla 8 yıldan fazla yöneticilik yapamayacak.

Hâlihazırda Müdürler 75 Ve Üzeri Puan Alırsa Görev Süreleri Uzatılacak


Görev süresi uzatılacak müdürler, ilçe mili eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonucunda 75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak. Bu uygulama yalnızca müdürlerin görev sürelerinin uzatılmasıyla sınırlı kalmayacak; bundan sonra müdürlük yapacakların da rehberi olacak. Daha önce müdürlük görevinde bulunanlar ile ilk defa müdürlüğe görevlendirilmek üzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden 2 aşamalı bir sisteme tabi tutulacak. Bu değerlendirme sonucunda da başarılı olanlar, tercihleri dikkate alınarak, puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek. Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yeniden görevlendirmek üzere tekrar başvurabilecek.

Yönetmelikte Kadın Yöneticilere Pozitif Ayrımcılık


Öğrencilerin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ve bu kurumlar ile yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın olacak. Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı 3 ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından da en az birinin kadın adaylar arasından görevlendirilmesi ve meslek liselerinin müdür yardımcılarından en az birinin meslek derslere alan öğretmenleri arasından belirlenmesi esas alındı. Aynı uygulama spor liseleri, güzel sanatlar liseleri, sosyal bilimler liseleri ile imam hatip ortaokullarında da bu eğitim kurumlarının niteliklerine uygun olarak yapılacak.

Artık Okul Müdürü, Kendi Ekibini Kuracak


Uyumlu bir ekip oluşturarak daha etkin ve verimli bir çalışma ortaya konulması amacıyla müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, müdür tarafından belirlenecek.
Yönetmeliğe göre, 2011 yılı Ekim'de yapılan Eğitim Kurumları Müdürlüğü Seçme Sınavı'nda başarılı olanlardan sınav sonuçlarına göre müdürlüğe görevlendirilmesi yapılmayan, ancak müdürlüğe görevlendirmek üzere başvuranların, sınav sonuçlarının geçerlilik süresiyle sınırlı olmak üzere değerlendirilmeye tabi tutulmaksızın doğrudan sözlü sınava alınmasını da öngörüyor
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
beşir nalbant
beşir nalbant - 7 yıl Önce

torpille atanan milli eğitim müdürü, şube müdürü adalet dağıtacak haaaa. 3. sınıf düşünüyoruz hala.

Metin
Metin - 7 yıl Önce

Bakan bey diyor ki;"okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı, öğretmenlerce ikincil görev kapsamında yürütülecek ve bir kadro olmayacak". Hiç kimsede çıkıp söylemiyor,olmayan kadroya kimi ne için,hangi sıfatla görevlendireceksin diye.Madem müdürlük kadrosunu kaldırıyorsun, görevlendirmeyi hangi kadroya yapacaksın?

alanyadan
alanyadan - 7 yıl Önce

Bakan diyor ki 4 yılın sonunda değerlendirme yapılacak değerlendirmenin kriteri ne olacak acaba başarılı olmak için yandaş sendikaya mı üye olmak gerekir atamalarda partininve sendikanın rolü ne olacak acaba

MURAT TUNA
MURAT TUNA - 7 yıl Önce

GÖZ GÖRE GÖRE YAPILAN BU ZULUMDÜR.. BAKAN OTRDUĞU YERDEN ATIP TUTABİLİYOR AMA TÜM AÇIKLAMALARI MANTIKSIZ

SIRADAKİ HABER