BAKAN TALİMAT VERDİ,ÖĞRETMENLİKTE 40 YAŞ SINIRI KALKTI

Öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırı kaldırıldı.

BAKAN TALİMAT VERDİ,ÖĞRETMENLİKTE 40 YAŞ SINIRI KALKTI
40 yaş sınırının kaldırılması talimatını bizzat Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı verdi. Amaç, 28 şubat mağdurlarının öğretmen olarak atanmalarının önünün açılması olarak belirlendi.
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliği ile, "öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak" şartı yürürlükten kaldırıldı. Bu yaş sınırı, bedensel engeli bulunan öğretmenlerin atamalarında da aranmayacak.

BİZZAT BAKAN TALİMAT VERDİ

Milli Eğitim kaynakları, öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda 40 yaş şartının kaldırılması talimatının bizzat Bakan Nabi Avcı tarafından verildiğini bildirdiler.

28 Şubat dönemindeki kılık kıyafet yönetmeliği mağdurlarının, bu yönetmelikte yapılan değişiklikle yeniden eğitime döndüklerini hatırlatan MEB yetkilileri, "kılık kıyafet yönetmeliğinin değişmesinin ardından af çıkan öğrenciler okullarına dönüp diplomalarını aldılar. Ancak bunlar okula dönebilmek için çok uzun süre bekledikleri için, pek çoğu 40 yaşın üzerindeydi. Bakan Bey bu mağduriyetin kaldırılması talimatını verdi. MEB öğretmen atama yönetmeliği de bu yüzden değişti."

hürriyet
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER