Danıştay, Atatürk Orman Çiftliği üzerine yapılan Külliye için kararını verdi

Yüksek mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği’ne kamu binası yapılamayacağına hükmetti. CHP’li Levent Gök, “Bu kararla ‘kaçak saray’ın kaçaklığı, bir kez daha tescillendi” dedi.

Danıştay, Atatürk Orman Çiftliği üzerine yapılan Külliye için kararını verdi

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına temel oluşturduğu belirtilen Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun (KVKYK) ilke kararının yürütmesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (DİDDK) tarafından durduruldu.

KVKYK’nin, 16 Ocak 2014’te yayımladığı ilke kararı ile “kamu hizmeti yapıları”, tarihi sit alanlarında yapılamayacak olan “inşai ve fiziki uygulamaların” dışında bırakılmıştı. AOÇ arazisi üzerinde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına temel sağladığı belirtilen karar, Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Bunun üzerine KVKYK, Mart 2021’de yayımladığı yeni ilke kararında, Danıştay’ın iptal ettiği “kamu hizmet yapıları” ibaresi yerine “resmi kurum yapıları” ibaresini kullanmıştı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, avukatı Okay Saday aracılığıyla bu değişikliğin iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması amacıyla Danıştay’a başvurmuş ancak Danıştay 6. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetmişti. Gök, karara itiraz ederek konuyu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşımıştı.

‘ZARARA YOL AÇAR’

Kurul, 6. Daire’nin kararını bozdu ve söz konusu ibarenin yürütmesini altı üyeye karşı yedi üyenin oyçokluğu ile durdurdu. Tarihi sit alanlarında “zorunlu altyapı uygulamaları kapsamında yapılacak resmi kurum yapılarına müsaade edilmesinde, yasada öngörülen koruma esaslarına ve yasa hükümlerine uyarlık bulunmadığı” vurgulanan kararda, “resmi kurum yapıları” ibaresinin hukuka uygun olmadığı ve uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı kaydedildi.

“KAÇAK SARAY’IN KAÇAKLIĞI, BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, CHP’li Levent Gök, “Bu kararla ‘kaçak saray’ın kaçaklığı, bir kez daha tescillendi” dedi.

Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararının, “birinci derece sit alanı içinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yasal kılıf bulmak” amacıyla alındığını kaydeden Gök, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oturduğu saray, ‘kaçak saray’dır. Devletin en üst kademesi tarafından işgal edilmektedir. Hukuka uyacağına yemin etmiş bir cumhurbaşkanının bu karar karşısında bir gün dahi orada oturmaması gerekir. Bu son derece önemli bir karar. Cumhurbaşkanlığı işgalci konumda” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK’ÜN EMANETİ YOK EDİLDİ

Ankara’da bulunan Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Kuruluşundaki amaç, Türk tarımını geliştirmekti. AOÇ, Atatürk tarafından 1937 yılında “korunması” şartıyla Hazine’ye bağışlandı. Ancak AKP döneminde AOÇ, Atatürk’ün vasiyetine aykırı olarak inşaat alanına dönüştürüldü. AOÇ’ye inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapımına 2013’te başlandı. İnşaat alanı parça parça genişletildi ve 750 bin metrekareyi geçti. Sadece Saray’ın bağlantı yolları için 10 bin ağaç söküldüğü ileri sürüldü.

YENİÇAĞ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER