KARAR, ATANMIŞ MÜDÜRLERİ ETKİLEYECEK Mİ ?

Danıştay'ın, görevden alınan okul müdürlerine ilişkin 'hükmü yürütme' kararını değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı illere talimat yolladı: Karar, atanmış olanları etkilemeyecek. Atamanın yürütmesini değil, hükmün yürütmesini durduruyor

KARAR, ATANMIŞ MÜDÜRLERİ ETKİLEYECEK Mİ ?
Danıştay okul yöneticilerinin görevden alınması ve yerlerine mülakatla atama yapılmasına ilişkin düzenlemede "hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmeden" yapıldığına karar vererek, hükmün yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karar, görev yeri değişen 8 bin müdürün tekrar yerinin değişip değişmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Bakanlık ise illere gönderdiği talimatta, söz konusu kararın görevden alınan ve göreve yeni atanan müdürlerin durumunu değil, bundan sonrakileri etkileyeceğini bildirdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, MEB'in geçen yıl görev süresi 4 yıl ve üzeri olan okul müdürlerinin görevlerine son verilmesine ilişkin düzenlemesini, yerlerine atanacak isimlere yönelik değerlendirmelerin "hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmeden yapıldığına" hükmederek yürütmesini durdurdu. Karar, 8 binden fazla okul müdürü, ilçe müdürü ve şube müdürünü doğrudan ilgilendirirken, MEB'in atacağı adım merakla bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Karardan kimlerin ne kadar nasıl etkileneceği ve bakanlık olarak nelerin yapılması gerektiği konusunda hukuk müşavirliği çalışıyor" demişti. Hukuk müşavirliğinin çalışmasında kararın, 4 yıllık görev süresini bitiren müdürlerin görevden alınmasını hiçbir şekilde etkilemeyeceği belirtildi.
'ATAMA DEĞİL HÜKÜM DURDURULDU'

Danıştay'ın kararının "atamanın yürütmesinin durdurulması" değil "Hükmün durdurulması kararı" olduğu için göreve yeni atanan müdürlerin durumunu değil bundan sonrakileri etkileyeceği şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine illere yazı gönderilerek 2015 atamalarında 6 aydan az görev yapmış ilçe milli eğitim ve şube müdürlerinin değerlendirme yapmaması talimatı verildi. Yönetmelikte yapılacak düzenlemeye kadar müdür yardımları ile ilgili görevlendirmeler askıya alındı.

2015 YILI ATAMALARINA 6 AY ŞARTI GETİRİLDİ

MEB'in illere gönderdiği yazıda, dün itibarıyla tamamlanacak "müdürlük" değerlendirme sürecinin, 17 Haziran'a uzatıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

Okul müdürü ile en az 6 ay çalışmamış durumda olan ilçe milli eğitim müdürü, eğitim kurumundan sorumlu şube müdürü ve insan kaynaklarından sorumlu şube müdürleri değerlendirme dışı tutulacak.

Bu durumda eksik kalacak değerlendirmeler, yönetmelikte belirlenecek.

Mevcut değerlendiricilerin değerlendirmelerinin yüzlük sisteme uyarlanması yoluyla yapılacak.

Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri, yönetmelikte yargı kararı doğrultusunda yapılacak değişikliğin yürürlüğe konulmasından sonra yapılacak. Dolayısıyla o zamana kadar bu kapsamda herhangi bir görevlendirme yapılmayacak.

 Sabah
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet AĞIRSOY
Mehmet AĞIRSOY - 6 yıl Önce

Danıştayın kararı iyi okunmalı.Görev süresi uzatılacak okul müdürlerinin değerlendirmesini yapan ilçe milli eğitim müdürü, eğitim kurumundan sorumlu şube müdürü ve insan kaynaklarından sorumlu şube müdürleri 6 ay birlikte çalışmadan değerlendirme yapamayacaklarına hükmetmiştir.Değerlendirme yapılarak 75 puan ve üzeri puan alan okul müdürleri hakkında yapılan değerlendirme de bu nedenle yok hükmündedir.Görev süresi uzatılarak aynı okulda ve diğer okullara görevlendirmeleri yapılan okul müdürlerininde görevlendirilmeleri iptal edilmek durumundadır.

SIRADAKİ HABER