MEB ALAN DEĞİŞİKLİLİĞİ KILAVUZU YAYIMLANDI

MEB'den yapılan açıklamaya göre; 1-5 Aralık tarihleri arasında başvurular alınacak. Atamalar ise 8-10 Aralık tarihleri arasında yapılacak

MEB ALAN DEĞİŞİKLİLİĞİ KILAVUZU YAYIMLANDI
MEB'den yapılan açıklamaya göre; 1-5 Aralık tarihleri arasında başvurular alınacak. Atamalar ise 8-10 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Alan Değişikliği Hakkında Bir Açıklama Yayımladı

İŞTE O AÇIKLAMA

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Son yapılan 40 bin öğretmen atamasıyla öğretmen sayımız 851.854 olmuş ve norm kadroya göre öğretmen doluluk oranımız ülke genelinde %87,66'ya yükselerek tarihinin en yüksek noktasına ulaşmıştır. Hatta bazı illerimizde doluluk oranı %100'e ulaşmıştır. Alanlar bazında norm kadrolara göre doluluk oranları da bu orana yaklaşmıştır.

Gelinen noktada, yakaladığımız bu oranlarla öğretmenlerin alanlara ve illere göre dağılımında belli bir denge sağlanmıştır.

Gerek söz konusu dengenin bozulmaması, gerekse daha önce yapılan alan değişikliklerinden yansıyan olumsuz geri dönüşler değerlendirilerek alan değişikliğinin sınırlı tutulması ve bundan böyle uygulanmaması gerekli görülmüştür. Bu uygulamada atama bekleyen öğretmen adaylarının olası mağduriyetlerinin, adaletli dağılımı engelleyen hususların ve hukuksuzlukların önüne geçilmesi de göz önünde bulundurulmuştur.

Tüm bu gelişmelerden hareketle alan değişikliği; daha önce yapılan düzenleme gereğince "Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim Programı" kapsamında 540 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler ile "Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı" kapsamında 90 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenlerin, bu alanlara alan değişikliği yoluyla atanmaları sınırlığında yapılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.
 

 

 
İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER