MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNE İLİŞKİN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARARI

MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNE İLİŞKİN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARARI

MEB ŞUBE MÜDÜRLERİNE İLİŞKİN BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARARI
Türkiye Kamu-Sen web sitesinden yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığındaki 1709 şube müdürü atamasına ilişkin 17. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının Bölge İdare Mahkemesi tarafından bozulduğu açıklandı.
 
Açıklamada Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un, şube müdürleri ile ilgili kararı şöyle değerlendirdiği belirtildi:
 
“Şube müdürlerine kötü haber. Ankara Bölge İdare Mahkemesi MEB'in itirazını kabul etti. Bilindiği üzere 17. İdare Mahkemesi Türk Eğitim Sen'in 1709 Şube Müdürünün atamasının YD talebini kabul etmişti. Bu karar MEB'in itirazı sonucu Bölge İdare Mahkemesi tarafından MEB'in istediği şekilde bozulmuştur. Bu kararla hukukun tüm ilkeleri ayaklar altına alınmıştır.
 
Danıştay'ın Yönetmelikle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından görmezden gelinmiş, hukukla alakası olmayan bir karar verilmiştir. Şimdi yapılması gereken 17. İdare Mahkemesinin kararında direnmesi ve esastan değerlendirmesinde iptal kararı vermesidir. Bölge İdare Mahkemesinin gerekçeli kararı henüz elimize ulaşmamıştır.
 
Gerekçeli karar ulaştığında da gerekli açıklama yapılacaktır. 1709 şube müdürünün Ahmet ya da Mehmet olmasından öte, önemli olan hak ve hukukun egemen olmasıdır. Bu kararın hangi saiklerle alındığını, hukukun kuralları ve şuana kadar verilmiş olan yargı kararları ile taban tabana zıt olduğunu biliyoruz. Hukuk ölmüştür, ruhuna Fatiha!Şube müdürleri ile ilgili, hiç de tekin olmayan, bu karara başta yandaş sendika olmak üzere, MEB'de birileri artık kına yakar, herhalde. Kınası bizden olsun."
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER