ÖĞRETMENLERİN İSYANI. KAZANILMIŞ HAK VE HAKLARA SAYGI

04/AĞUSTOS/2013 28728 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yeniden atanma hakkını gasp ederek Tecrübeyi elinin tersi ile bir kenara itmiş ve adeta yok saymıştır.

ÖĞRETMENLERİN İSYANI. KAZANILMIŞ HAK VE HAKLARA SAYGI
 
04/AĞUSTOS/2013 28728  sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yeniden atanma hakkını gasp ederek Tecrübeyi elinin tersi ile bir kenara itmiş ve adeta yok saymıştır.

Demokratik Türkiye Cumhuriyetinde kazınılmış bir hak ve hakka saygı ilkesi hiç sayılmıştır.Taslak metinde görüş bildiren ve revize edilmesini bekledikleri yeniden atanma maddesi , 04/AĞUSTOS/2013 28728  sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile tamamen çıkarılmıştır.Taslak metin bizleri sevindiren bir gelişme oldu aslında en azından görüşümüze değer veren bir yönetim var diye düşündürmüştü.Ama sonuç bir hüsran yeniden atanma konusunda bir çok görüş bildiren yönetici-öğretmenler fikirlerinin yok sayılması karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadı.Yıllardır iller arası yer değiştirme bekleyen yöneticiler uygulanmayan bir yönetmeliğin cezasını 2012 yılında (isteğe bağlı iller arası öğretmen atamsı,özür gurubu ataması vs.)  yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kalanlar yöneticilere çektirilmiştir.2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığın13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı Yönetici atama ve Yer değiştirme yönetmeliğin uygulanmayan iller arası yer değiştirme cezasını çekmektedir.2012 yılında yer değiştiren yöneticilerin yer değiştirdiğinde mevcut yönetmelik maddesi açık ve seçik bir şekilde isteğe bağlı atama ile birlikte yeniden atanma haklarına sahip idiler.Milli Eğitim Bakanlığı 2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticilere son dakika golü atarak tecrübeyi yok saymıştır.Umut ediyoruz ki sendikaların bile üç maymunu oynadığı yeniden atanma gerçeği konusunda Milli Eğitim Bakanı ve  Müsteşarı , duyarsız kalmayacak ve bu yanılgıdan bir an önce vazgeçeceklerdir.
 
YENİDEN ATAMAYI NEDEN İSTİYORUZ? 
1-Sağlıklı ilgili bir problemi olan bir yönetici düzenli olarak büyük bir kentte doktor kontrolü alması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirir.(unutulmamalıdır ki yöneticilerin özür gurubu ataması bulunmamaktadır.)Ve yöneticilik görevi üzerinden alınır. YÖNETİCİLER HASTA OLAMAZ MI ? 
 
2-Evlenen bir yönetici eşinden ayrı kalmamak adına eş durumu tayini istemek zorunda kalır(unutulmamalıdır ki yöneticilerin eş durumu tayin hakkı yoktur). YÖNETİCİLER MUTLAKA AYNI İLDE BİRİYLE EVLENMEK ZORUNDADIR!
 
 
3-Kariyer ve mesleki gelişim nedeniyle öğrenim özründen yöneticimiz tayin istemek zorunda kalır.(unutulmamalıdır ki yöneticilerin eğitim özür hakkı yoktur) YÖNETİCİ KARİYER YAPAMAZ!
 
 
4-İYİ  BİR YÖNETİCİ NORM FAZLASI OLAMAZ! 
 
5-Yöneticimizin annesi veya babası  hastadır ailesine bakmak için tayin ister. YÖNETİCİLER AİLESİNE BAKAMAZ!
 
 
6-Çocuğu iyi bir okulu kazanmıştır yöneticimizin. Çocuğuna iyi bir anne-baba olmak ister ve yanına gider. Yöneticinin çocuğu sınav kazanamaz, kazansa dahi İYİ BİR YÖNETİCİ ÇOCUKLARININ PEŞİNDEN ASLA GİTMEZ!
 
 
Yeniden atamayı savunanlar olarak; eş, sağlık ve öğrenim özürleri alan değişikliği, il içi ve il dışı yer değişikliği nedeniyle zorunlu olarak yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kaldık. Daha önce yapılan sınavlarla atandık ve birçok mesleki hizmet içi eğitimden geçtik. Eski yönetmeliklerde ve Taslak Yönetmelikte bulunan Yeniden Atama maddesinden, kazanılmış haklara güvenerek yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kaldık. 
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yöneticilik görevlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ve ilerde bu durumu yaşayabilecekler yöneticiler adına EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ.
 
Bütün YENİDEN ATANMA mağdurlarının bu haklı sessiz çığlıklarını duyulması ve görüş önerilerinin dikkate alınması temennisi ile hoşça kalın.
 
ÖNERİMİZ:
Eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de bir değişiklik yaparak YENİDEN ATAMA ile ilgili hüküm koymaktır.Milli eğitim Bakanlığı Çalışanların sesine kulak vermelidir.13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte var olan yeniden atanabilme hakkının isteğe bağlı atamalarla birlikte alınması.
 
 
 
 
 
Yöneticilik görevlerinden;
a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,
b)  Alan değişikliği, fen lBağlantıiseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,
c) Norm kadro fazlası olması  nedeniyle,
d) İl içi ve iller arası  yer değiştirmeler nedeniyle
 
ayrılmış olanlar hariç  olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar. “
 
Ayrıca  yöneticilerin iller arası yer değiştirme ile ilgili 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı  yönetmelikte bulunan 33. madde tekrar yönetmeliğe dahil edilerek yöneticilere iller arası yer değiştirme hakkı tekrar tanınmalı ve iller arası yer değiştirme yapılmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER