2018’in Örnek Öğretmenleri

MEB tarafından geçmiş yıllarda öğretmenler günü münasebetiyle “yılın öğretmenleri” veya “fark yaratan öğretmenler” olarak Ankara’ya davet edilen  öğretmenlerin birçoğu eğitim camiası tarafından hiç tanınmayan öğretmenlerdi. Bu öğretmenlerin çalışmalarının eğitim camiasınca hiç bilinmiyor olması öğretmenlerin seçimi konusunun sorgulanmasına neden oluyordu.

2018’in Örnek Öğretmenleri

Diğer yandan yüzlerce eğitimcinin çalışmalarını izlediği kendine örnek aldığı bazı öğretmenlerin Ankara’ya davet edilmemesi, hem  bu öğretmenlerin motivasyonunu bozuyor hem de bakanlık merkez teşkilatı ile eğitim camiasının kopmasına neden oluyordu.

Meslek hayatım boyunca birçok öğretmenimizin örnek eğitim çalışmalarının sadece kendi sınıfları veya okulları içinde kaldığına, bu çalışmaların kimse tarafından bilinmediğine ve örnek alınmadığına tanık oldum. 

Sosyal medyanın gücünü kullanarak bu çalışmaların tüm eğitimcilere duyurulmasının faydalı olacağını düşündüm. Yıllardır öğretmen ve yöneticilerimizin yaptığı örnek çalışmaları takip edip bunları sosyal medyada oluşturduğum “eğitimde iyi örnekler” grubunda paylaşarak memleketimize hizmet etmeye çalışıyorum.

(https://tr-tr.facebook.com/groups/iyiornekler/). Grubumuzu 100 bin üye takip ediyor.  Bu vesile ile hem binlerce öğretmenin kişisel hesaplarını hem de eğitimle ilgili grup ve sayfaları aralıksız takip ediyorum. 

Bu süreçte yaptığı çalışmalarla sadece kendi sınıfını değil birçok öğretmenleri aydınlatan, diğer meslektaşlarına örnek olan birçok öğretmen tanıdım. Eminim tanımadığım birçok öğretmenimiz daha vardır. 

Eğitim camiasında itibar gören bu öğretmenlerin öğretmenler günü veya başka bir vesile ile Ankara’ya davet edilmesini Bakanlığımıza tavsiye ediyorum. Bu eğitim camiasının itibar ettiği eğitimciler ile Bakanlığın itibar ettiği eğitimcilerin örtüşmesini sağlayarak, merkez taşra arasındaki kopukluğu giderecektir.

Bazı öğretmenlerimiz tarafından sosyal medyayı kullanarak çalışmalarını paylaşan öğretmenlerin “reklam yaptığı” şeklinde eleştirildiği de görülüyor. Ben olaya bu açıdan bakmıyorum. 

Çok güzel çalışmalar yapan bir öğretmen düşünün. Kimse onun çalışmalarını bilmiyor ve örnek almıyor sadece kendi sınıfındaki öğrencilere faydası var. Başka bir öğretmen düşünün ki benzer çalışmalar yapıyor, bunları çevresiyle paylaşıyor, sosyal medyayı kullanarak binlerce öğretmene örnek oluyor, sadece kendi sınıfına değil memleketin dört bir yanında yüzlerce sınıfa ışık oluyor. Elbette ikinci öğretmenimizin ülkeye sağladığı fayda daha fazladır. 

O yüzden tüm öğretmenlerimizin çağın gerektirdiği bilişim teknolojilerini çok iyi kullanması alandaki örnek çalışmaları izlemesi, kendi sınıflarında bunları uygulaması, kendi örnek çalışmalarını diğer meslektaşlarının faydalanması için paylaşması çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Aşağıda Eğitimde iyi örnekler grubunda; 2018 yılında çalışmalarıyla  örnek alınan öğretmenlere yönelik düzenlediğim bir ankette isimleri ön sırada çıkan öğretmenlerimiz var. 

İsmi listenin devamında olan veya çok güzel çalışmalar yaptığı halde adı listede olmayan tüm öğretmenlerimizi tanımayı çok isterim. Ülkemizin aydınlık geleceği onların ellerinde.

Onların önünde saygıyla eğiliyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günün kutluyorum. Bakanlığımızın bilgisine sunarım.

Doğan Ceylan

Maarif Mfettişi/Yönetim Bilimi Uzmanı

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER