Gönüllü Öğretmenlerden Eğitime Online Destek

Karaman'da sınıf öğretmenliği yapan Mehmet Altay'ın öncülüğünde "Türkiye Uzaktan Eğitim Akademisi" adı atlında bir araya gelen 80 öğretmen, gönüllü eğitim desteği veriyor.

Gönüllü Öğretmenlerden Eğitime Online Destek

Altay'ın sosyal medya hesabı aracılığıyla yapmış olduğu duyuru üzerine toplanan öğretmenler, ana okulundan lise son sınıfa kadar olan dersler için içerikler oluşturdu.

3 hafta önce hayata geçen akademi kapsamında öğretmenler hazırladıkları ders içeriklerini ve videolarla desteklenen eğitim setlerini dijital ortama yükleyerek kullanımına sundu.

Kurucu Mehmet Altay, Kovid-19 sebebiyle öğrencilerin eğitim desteğine ihtiyacı olduğunu düşünerek yola çıktığını belirterek, 80 öğretmenin de kendisine destek verdiğini söyledi.

Altay, "https://sites.google.com/view/tuzea/ana-sayfa?authuser=0" internet adresiyle ulaşılan dijital içeriklerin ücretsiz şekilde herkese açık olduğunu ifade etti.

Türkiye Uzaktan Eğitim Akademisini 3 hafta önce hayata geçirdiklerini kaydeden Altay, "20 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Amacımız sanal nefes verebilmek, öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin elllerinden tutabilmek. Gözümüzle göremediklerimizi gönlümüzle görerek onların yanında olduğumuzu hissettirebilmek. İnşallah daha güzel olacak."

Aldığımız iyi geri dönüşler tüm yorgunluğumuzu alıyor

Öğrenci, veli ve öğretmenlerin çalışmayı sevdiğini dile getiren Altay, şöyle konuştu:

"Sosyal medyadan aldığımız dönüşler çok iyi. Kullanıcılar faydalı olduğunu, çok rahat kullandıklarını ve birçok sorunlarını hallettiklerini söylüyorlar. 80 öğretmenimiz yoğunluklarına rağmen ekstradan böyle bir çalışmaya gönüllü olarak geldiler.

Hiçbir maddi beklenti içerisinde değiliz. Ücretsiz. Aldığımız iyi geri dönüşler yorgunluğumuzu alıyor. Hepimiz gönüllüyüz. Gönlümüzle görmek için yola çıktık. Bazı branşlarda eksiğimiz var. Gönüllü olarak bu yapının içerisinde olmak isteyen tüm arkadaşlara kapımız açık."

Altay, kendi aralarında mesleki gelişim için atölye çalışmaları düzenlediklerini, ilerleyen dönemlerde bu atölye çalışmalarını da tüm öğretmenlere açık hale getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Gönüllü Öğretmenlerden Eğitime Online Destek

Hayatla entegre ederek öğrenmeyi kalıcı kılmayı amaçlıyor

Gaziantep'te bulunan Türkiye Uzaktan Eğitim Akademisi Okul Öncesi Zümre Başkanı Meral Tıraş da salgın dolayısıyla zor bir dönemden geçildiğini, eğitime katkı için gönüllü olarak çalışmaya başladıklarını söyledi.

Akademide okul öncesinde bir çocuğun gün boyunca alabileceği eğitimlere yer vermeye çalıştıklarını söyleyen Tıraş, "Arkadaşlar ders içeriklerini hazırlıyorlar.

Ben siteye yüklüyorum. Mehmet Altay da gözden geçirerek eksikleri tamamlıyor. Benim alanımla alakalı parmak kaslarını güçlendirecek hareketler, eşleştirme, zihinsel gelişim ve zeka oyunlarının yapabilecekleri kısımlar var. Evde kullanabilecekleri materyalleri kullanıyoruz. Hayatla entegre ederek öğrenmeyi kalıcı hale getiriyoruz."

Uygulamaya kolaylıkla ulaşılabildiğini söyleyen Tıraş, hazırladıkları içerikleri öğretmenlerin kendi sınıflarında kullanabileceğini, velilerin de siteden rahatlıkla yararlanabildiğini belirterek, "Ana sınıfından lise son sınıfa kadar ders içerikleri hazırlanıyor. Bir bakıma EBA'ya destek amaçlı. Akademi bunun eş zamanlı öğretimi. Şimdiye kadar geri dönüşler çok iyi. Uygulanabilen bir program."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER