Milli Eğitim Faturayı Öğretmenlere Kesti!

Öğrencilerin birçoğu uzaktan eğitime erişim sağlamada zorluk yaşarken, Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan ya da yüz yüze eğitime katılmamaları halinde öğretmenlerin ders ücretlerinde kesinti yapılacağını bildirdi. Kararda, "Öğretmenlerin, öğrencilerin derse katılmamaları nedeniyle yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Milli Eğitim Faturayı Öğretmenlere Kesti!

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan ya da yüz yüze eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinde kesinti yapılacağını açıkladı.

BirGün'den Berkay Sağol'un aktardığı habere göre; Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, öğretmenlerin gelirlerine el konulmak istenmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, "Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini yerine getirip, okula gittiyse veya uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan sonra öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir. Dolayısıyla böyle bir durumda öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi tamamen hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan kısmı tedbir sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte maddi olarak zor durumda olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

"EĞİTİM EMEKÇİLERİ ADETA CEZALANDIRILIYOR"

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin ise şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim emekçileri tüm risklere rağmen yüz yüze eğitimi sürdürmeye çalışıyor. Uzaktan eğitimde tüm yoksulluk ve yoksunluğun içinde öğrencilerimize yararlı olmak için gösterdiğimiz tüm çabalarımıza rağmen; öğrencilerin yüz yüze veya uzaktan eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklanıyor. Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor. Bu süreçte tüm yükü çeken eğitim emekçileri adeta cezalandırılıyor. Bu kararı reddediyor ve sorumlunun öğretmenler olmadığını söylüyoruz. Salgın döneminde haklarımıza yönelik olan saldırılara karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

Kaynak Yeniçağ: Milli Eğitim faturayı öğretmenlere kesti. Öğretmenlere verilen değer bu mu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER