ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Bütün işaretler Ukrayna'nın işgaline doğru gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya-Ukrayna kriziyle ilgili endişelendiren bir açıklama yaptı. Blinken, "Bütün işaretler Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceği yönünde." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Bütün işaretler Ukrayna'nın işgaline doğru gidiyor

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ve Ukrayna gerilimine yönelik yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek üzere olduğunu ifade ederek, "Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme senaryosu ilerlemeye devam ediyor. Ancak yine de diplomasinin savaşı önlemek için şansı olduğuna inanıyorum" dedi.

Blinken, "Daha önce açıkladığımız gibi, bütün işaretler işgalin gerçekleşeceğini gösteriyor. Bunu gerçekleşmeden önce önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerini kullanarak, ABD’nin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini önlemeye yönelik ikna etme çabalarını sürdüreceğini belirtti.

BİDEN, PUTİN İLE GÖRÜŞMEYE İSTEKLİ

Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 'herhangi bir zamanda ve herhangi bir formatta' görüşmeye istekli olduğunu, eğer bir savaşı önlemeye yardımcı olacaksa, Biden yönetiminin elinden gelen her adımı atmaya devam edeceğini söyledi.

Blinken, "Başkan Putin’in karar verdiğine inanıyoruz, ancak tanklar gerçekten hareket etmeye ve uçaklar uçmaya başlayana kadar, Başkan Putin’in bunu ileriye taşımasını caydırmak için her fırsatı ve her dakikayı kullanacağız" dedi.

“DOĞU UKRAYNA’DAKİ BU ALIŞTIRMALARIN DEVAM ETMESİ, GERİLİMİ TIRMANDIRMAYA DEVAM EDİYOR"

Blinken, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri tatbikatlarını uzatmasının Rusya’nın işgal eylemi için zemin hazırladığı olduğunu gösteren başka bir işaret olduğunu aktardı. Blinken, "Şimdi sona ereceğini söyledikleri faaliyetlerinin devam edeceğini haklı çıkarıyorlar. Doğu Ukrayna’daki bu alıştırmaların devam etmesi, gerilimi tırmandırmaya devam ediyor" dedi.

"ABD VE MÜTTEFİKLER, RUSYA’NIN İŞGALİNE KARŞILIK BÜYÜK BİR YAPTIRIM PAKETİ OLUŞTURDU"

ABD ve müttefiklerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık büyük bir yaptırım paketi oluşturduğunu vurgulayan Blinken, ABD’nin yaptırımları önceden açıklamak istemediğini ifade ederek, "Çünkü bu, Rusya’nın buna karşı plan yapmasına izin verecektir" dedi.

Blinken, "Yaptırımların ilk etapta amacı, Rusya’yı savaşa girmekten caydırmaya çalışmaktır. Onları tetiklediğiniz anda o caydırıcılık ortadan kalkar. Bu yüzden son dakikaya kadar caydırıcı bir etki getirmeye çalışabildiğimiz sürece bunu yapmaya çalışacağız" dedi.

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER