AİHM'den KHK'lı 427 Yargı Mensubu İçin 'Hak İhlali' Kararı

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "FETÖ" üyesi oldukları gerekçesiyle KHK ile görevden uzaklaştırılan 427 hakim ve savcı için yapılan başvurularla ilgili kararını açıkladı.

AİHM'den KHK'lı 427 Yargı Mensubu İçin 'Hak İhlali' Kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) görevden uzaklaştırılan bir grup hakim ve savcı tarafından açılan davalarda hak ihlaline hükmetti.

'ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK HAKLAR İHLAL EDİLDİ'

Aalarında eski Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de olduğu toplam 427 hakim ve savcı tarafından gözaltı ve tutukluluk prosedürleri temelinde açılan davalarla ilgili kararını bugün açıklayan AİHM, davacıların “özgürlük ve güvenlik” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Gerekçeli kararda, hakim ve savcıların, suçüstü halleri hariç, kanunla belirlenmiş özel bir usul ile görevden uzaklaştırılabileceği, davacılar için bu yolun izlenmediği not edildi.

ANKARA'NIN TEZİ KABUL EDİLMEDİ

Davacı yargıç ve savcılar, “FETÖ/PDY” üyesi oldukları gerekçesiyle, darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınmıştı. Türk hükümetinin, görevden alınan hakim ve savcıların "örgüt bağlantılı" olmalarını “suçüstü hali” gösteren tezi AİHM tarafından kabul görmedi.

TÜRKİYE 2 MİLYON 135 BİN EURO TAZMİNAT ÖDEYECEK

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin 1'inci bendinin ihlaline hükmeden AİHM, davacıların her birine 5 bin euro manevi tazminat ve mahkeme masrafı ödenmesini kararlaştırdı. Karar gereği Ankara davacılara toplam 2 milyon 135 bin euro tazminat ödeyecek.

5 BİN DAVA DOSYASI DAHA VAR

Darbe girişimi sonrası görevlerinden uzaklaştırılan devlet memurlarına ilişkin AİHM gündeminde yaklaşık 5 bin dava başvurusu daha bulunuyor. Bunların yaklaşık bin 200’ünü hakim ve savcılar tarafından açılan davalar oluşturuyor.

Kaynak: Karar 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER