AK Parti'den erteleme iddialarına yanıt: Seçimler 14 Mayıs'a yetişir

Büyük depremin sancıları devam ederken, eski Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Arınç, seçimin 1 yıl ertelenmesi gerektiği yönündeki açıklamasıyla siyasette yeni bir tartışmayı başlattı. Muhalefetten bu açıklamaya tepkiler yükselirken, hukukçular da bunun Anayasa'ya uygun olmadığını belirtti. Gözlerin çevrildiği AK Parti'de ise karar alınmasa da seçimin ertelenmemesi gerektiği görüşü baskın. Bir AK Partili yetkili ise "14 Mayıs ağırlıklı görünüyor. Yetişmez denirse de 18 Haziran’da yapılır" dedi.

AK Parti'den erteleme iddialarına yanıt: Seçimler 14 Mayıs'a yetişir

Türkiye'yi sarsan depremin yaraları henüz sarılmamışken siyasette 'seçim ertelenir mi?' tartışmaları başladı. Eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, sosyal medyada yaptığı açıklamayla seçimin afet nedeniyle 1 yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamaya muhalefetten tepkiler yükseldi. Hukukçular ise Anayasa'nın 78. maddesini işaret ederek seçimlerin sadece savaş durumunda, o şartlarda da seçim yapılamayacak duruma gelirse ertelenebileceğini vurguladı.

GÖZLER AK PARTİ'YE ÇEVRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, depremden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’deki görüşmesinde de, deprem sonrası alınacak önlemler ve atılacak adımların yanısıra, yaklaşan seçimlerde nasıl yol izleneceği konusunu da ele aldıkları iddia edildi. Ancak görüşme sonrasında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Bu süreçte ise gözler AK Parti'den gelecek açıklamaya çevrildi. BBC Türkçe'nin haberine göre; Yüksek Seçim Kurulu’nun deprem bölgesinde seçimi yapıp yapamayacağı ve hangi koşullarda yapabileceği konuları değerlendiriliyor. Edinilen bilgiye göre, YSK’nın da görüşü alınarak yapılan değerlendirmelerde, teknik altyapının sağlanması halinde seçimlerin 14 Mayıs’a da yetişebileceği öngörüldü.

ERTELEME GÜNDEMLERİ YOK

AK Partili bir yetkili, şu anda seçim takviminde bir değişiklik öngörülmediğini belirterek şu bilgileri paylaştı:

“Seçim ertelenmez, süreç aynen devam ediyor. Gerekli teknik altyapı hazırlanırsa 14 Mayıs’ta seçim olur. Partide, yetkili kurullarda bunlar değerlendiriliyor. Mesela, oy verme yerleri için teknik destek gerekiyor, konteyner gerekiyor. İlçe seçim kurullarının mühürlerinin basılması gibi teknik hazırlıklar yapılması gerekiyor. Bunlar yetiştirilir.”

AK Parti kulislerinde, siyaseten de seçimin ertelenmesine sıcak bakılmıyor ve ileri bir tarihe atılması halinde, şartların daha da ağırlaşabileceği ve muhalefetin de “seçimden kaçtığı, sivil darbe” söylemleri ile yıpratma politikası izleyeceği değerlendiriliyor.

Seçimi erteleme kararı verip vermeme konusunda son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğine dikkat çekilmesine karşın, “Parti kurullarında bir karar alınmadı ama 14 Mayıs ağırlıklı görünüyor. Yetişmez denirse de 18 Haziran’da yapılır” görüşü dile getiriliyor.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER