Akşener'in açıklamalarına CHP ve İYİ Partili vekillerden yorum

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "Dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Noter masasında olmayacağız” sözleriyle altılı masadan ayrıldığını açıklamasına iki partiden yorum geldi. Akşener'in bu çıkışını değerlendiren İYİ Partili Subaşı, "Orta yerdeki sorunlar aşılamaz değildir. Liderlerin altılı masa olarak yoluna devam etmesi, halkın büyük çoğunluğunun dileğidir" görüşünü savunurken, CHP'li Hamzaçebi, "Yıllarca beraber yol yürüdük, ayrılık olmamalı" ifadesini kullandı.

Akşener'in açıklamalarına CHP ve İYİ Partili vekillerden yorum

Altılı Masa’nın 12. Toplantısı sonrası ortak aday konusunda uzlaşıldığı ve ismin 6 Mart’ta açıklanacağı duyurulmuştu. Toplantı sonrasında CHP ve İYİ Parti cephesinde peş peşe toplantılar düzenlenmişti.

Son toplantı bugün İYİ Parti’de gerçekleşti. Akşener, kurmayları ile GİK toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Akşener, gazetecilerin karşısına çıktı.

AKŞENER MASADAN KALKTI, İKİ İSME ÇAĞRI YAPTI

Burada gündemi sarsan açıklamalarda bulunan Akşener, aday konusu hakkında "Üzülerek söylüyorum ki dün itibarıyla altılı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. İYİ Parti dayatmaya mecbur bırakılmış, tercihe zorlanmıştır. Elbette buna boyun eğmeyecektir." diye konuştu.

Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyeceklerini belirterek Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulundu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, seçime günler kala adaylık konusunda ani çıkışta bulunan Akşener'in altılı masaya dair açıklamalarını değerlendirdi.

'ORTA YERDEKİ SORUNLAR AŞILAMAZ DEĞİLDİR'

t24'ün aktardığına göre; Subaşı açıklamasında, "Altılı masa değerli bir birliktelikti. Partimin masada olmamasından üzüntü duyarım çünkü ülkemiz için çok gerekli olan ortak akıl ve demokrasiyi yeniden yeşertmek ve başarılı olmak o yolla mümkün olacaktır. Ana muhalefet partisi genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu'nun aday olması doğaldır ve tecrübesini bu yolla ülkeye yeniden bir rejim inşası için hasretmek isteği, haklı ve bilinen bir gerçeklikti. Buna rağmen Belediye başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun son günlere kadar adaylık konusunda ucu açık mesajlarını sürdürmüş olmaları da farklı beklentilere ve zihin karışıklığına neden olmuştur. Orta yerdeki sorunlar aşılamaz değildir. Bugüne kadar çok zorlu bir süreci aşan liderlerin altılı masa olarak yoluna devam etmesi, halkın büyük çoğunluğunun dileğidir" ifadelerine yer verdi.

"YILLARCA BERABER YOL YÜRÜDÜK, AYRILIK OLMAMALI"

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını reddederek masadan kalkan İYİ Parti için "Yıllarca beraber yol yürüdük, ayrılık olmamalı" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Hamzaçebi'nin paylaşımına destek verdiler.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER