Ateş cinayetinde kritik isim üçüncü kez gözaltında

Ankara’nın Çankaya ilçesinde motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş suikastında kritik bir gelişme yaşandı. Cinayetin tetikçisi olduğu iddia edilen kişiyi Ankara dışına çıkarttığı belirtilen ve daha önce iki kez gözaltına alınıp yeni atanan savcı tarafından serbest bırakılan Tolgahan D. üçüncü kez gözaltında.

Ateş cinayetinde kritik isim üçüncü kez gözaltında

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin üzerinden tam 26 gün geçti. Son gelinen aşamada soruşturmayı başından bu yana yürüten savcının "acilen" dört günlük izine çıkartılması ardından "ikinci savcının dosyaya atanması" ve suikastın kilit ismi MHP'li Tolgahan Demirbaş'ın adli kontrolle serbest kalması siyasetin gündemine bomba gibi düştü.

Soruşturmadan sorumlu Başsavcı Vekilliğine Başkent’te önemli soruşturmalarda rol alan tecrübeli bir isim olan Durdu Özer getirilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı yürüten savcının değiştirilmediğini, ilave 1 savcı daha görevlendirildiğini açıklamıştı.

15 İSİM TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında bugüne dek saldırının gerçekleştirildiği motosikleti kullanan şüphelinin de aralarında bulunduğu çok sayıda isim gözaltına alırken, bu isimlerden 15’i tutuklandı. Bazı isimler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. O isimlerden biri suikastın kilit ismiydi Tolgahan D. idi. İki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Tolgahan D.'nin cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkarttığı öne sürülmüştü. Ancak her iki gözaltı kararı sonrası Tolgahan D., mevcut delil durumu değerlendirilerek, adli kontrol şartıyla serbest bırakılması kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

ADIM ADIM İZLENDİ YENİ DELİLLER ELDE EDİLDİ

Soruşturmanın koordinatörlüğüne getirilen Başsavcı Vekili Durdu Özer, dosyayı incelemesinin ardından olayın ivedi bir şekilde aydınlatılması için güvenlik birimlerini talimatlandırdı. Tolgahan D., ile serbest kalan başka bir şüphelinin teknik ve fiziki takip ile adım adım izlenmesi talimatını verdi. Her ipucu titizlikle değerlendirildi. Ve hafta başı itibarıyla Tolgahan D.’nin irtibatlarına dair çok önemli bulgulara ulaşıldı. Bu kapsamda gözaltına alınan 2 şüpheli daha tutuklandı.

3 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Habetürk'ün haberine göre; son gelişmeler üzerine Savcılık, Tolgahan D., ile birlikte daha önce serbest bırakılan E.Y.’nin gözaltına alınması talimatı verdi. Bu kapsamda İstanbul’da görev yapan Avukat S.Ö’nün de gözaltına alınması için emniyet talimatlandırıldı. Savcılığın talimatı üzerine her üç isim de gözaltına alındı. Şüphelilerin Ankara Emniyeti’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edilmeleri bekleniyor.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER