Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ve Azerbaycan Kemik Kardeştir

Bakü’nün kurtuluşun 100'üncü yıldönümü dolayısıyla Azerbaycan'a gelen Başkan Erdoğan, "Türkiye’nin Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülke olması tesadüf değildir, kemik kardeşliğin bir sonucu olmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ve Azerbaycan Kemik Kardeştir

Başkan Erdoğan 100'üncü yıldönümü münasebetiyle Azerbaycan'da merhum Haydar Aliyev'in mezarını ve Türk şehitleri anıtını ziyaret yaptıktan sonra Bakü'nün kurtuluşunun 100'üncü yıl anma töreninde konuştu. 

Türkiye'nin Azerbaycan'ı ilk tanıyan ülke olması tesadüf değildir, kemik kardeşliğin bir sonucu olmuştur” diyen Başkan Erdoğan, “Azerbaycan'ın sadece siyasi değil, ekonomi kültürel en büyük ortağıdır.

Başkan Erdoğan, "Şu anda 15 binden fazla Azeri öğrenci Türk üniversitelerinde okuyor. Türkiye Azerbaycan'daki en büyük yatırımcılardan biridir. Azerbaycan da Türkiye'de kısa zamanda aynı duruma gelecektir.

Azerbaycan ağlarsa Türkiye ağlar" diyen Başkan Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki sorunlar hakkında, “Azerbaycan'ın sıkıntısı olan Karabağ, bizim için de aynı derece sıkıntıdır. 

Kardeşimizin topraklarını yüzde 20'yi işgal altında bulunduranların, 1 milyon kardeşimizin vatanlarına dönmesini engelleyenlere sınırlarımızı açmamızı beklemeleri beyhudedir. 

Katilleri kahraman ilan edenlerin bize verecekleri hiçbir ders yoktur. Bir asır önce binlerce şehidimizin kanıyla yazdığı bu destanın unutulmasına izin vermeyeceğiz.

Bakü'nün bağımsızlığı için canını feda eden şehitleri anan Başkan Erdoğan, "Kafkas İslam ordusunu Azerbaycan'a gönderen Enver Paşa'ya ve orduya önderlik eden Nuri Paşa'ya saygılarımı arz ediyorum. Kafkas İslam ordusunun her mensubuna Allahtan rahmet diliyorum.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER