Cumhurbaşkanı Yatırımcıyı Uyardı! Cambazlarla Uğraşmayın Siz İşinize Bakın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kur manipülasyonuyla, Türkiye'nin güçlü ve sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutları oluşturmaya çalışıyorlar. 

Cumhurbaşkanı Yatırımcıyı Uyardı! Cambazlarla Uğraşmayın Siz İşinize Bakın

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu”nda konuşma yapan Başkan Erdoğan, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan dünya ekonomik sistemin yeni bir sınamayla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Ticaret savaşları ve korumacılık eğilim birçok yerde yeni stratejiler geliştirilmesini zorunlu kıldığını söyleyen Başkan Erdoğan, özellikle uluslararası ticaretin dolara bağımlılığın giderek daha da büyük bir problem hâline gelmeye başladığını söyledi.

Başkan Erdoğan “Bizler artık aramızda yerli ve millî parayı kullanmak suretiyle doların egemenliğine bir defa yavaş yavaş son vermemiz gerekiyor. 

Ülkeler, firmalar ve tüccarlar sadece ticaretin doğasında olan sıkıntıları aşmakla yetinmiyor aynı zamanda kur baskısı gibi dolara bağımlılığı getirdiği zorluklarla da karşılaşıyor. 

Ticareti kolaylaştırdığı’ iddiasıyla kurulan bu sistem, artık küresel serbest ticaretin en büyük ayak bağı haline dönüşmeye başlamıştır.

Özellikle gelişmekte olan veya yeni bir ekonomik kalkınma hamlesi içinde olan ülkeler bakımından bu sorun çok daha ciddi neticelere yol açtığını söyleyen  Başkan Erdoğan,konuşmasına şöyle devam etti:

Son haftalarda ülkemizin maruz kaldığı saldırılar bunun en çarpıcı örneğidir. Kur manipülasyonuyla, Türkiye’nin güçlü ve sağlam ekonomisi üstünde şüphe bulutları oluşturulmaya çalışılıyor. 

malum kredi derecelendirme kuruluşları var ya, bunların her adımı politiktir, siyasidir, bunlar dürüst, samimi değildir, bunlar cambazdır. Dolayısıyla sakın bu cambazlara inanmayın, işinize bakın, biz hep işimize baktık ve bugüne kadar da öyle geldik. 

Batan, biten ülkelere bir anda bakıyorsunuz 4 kademe derece yükseltmesi veriyorlar. Her yönüyle güçlü olan Türkiye’ye de kalkıp ya ‘durağan’ diyor ya da indirmeye kalkıyor. 

Bugüne kadar ben bunların hiçbirisini tutmadım, bundan sonra da tutmayacağım. Biz kendimize inanıyoruz, güveniyoruz. Şu anda biz Rusya ile alışverişlerde Ruble-Türk lirası bunu konuşuyoruz. 

Aynı şekilde İran, Çin ile yerli ve millî parayla alışveriş yapmanın dönemlerini başlatıyoruz. Kırgızistan ile de ticareti arttırırken yerel paralarla ticaret imkânlarını değerlendirebiliriz.

Başkan Erdoğan, Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasın da “Birileri bundan çok rahatsız oluyor. Kusura bakmayın. Biz hem kendimizi korumada ve savunmada hem de bu noktada atacağımız adımlarda herhâlde birilerinden izin alacak değiliz.

Türk halkının hediyesidir

Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin, ata yurduna, Kırgızlara kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

Büyük emeklerle 6 senede ortaya çıkan eserin, Türk halkından Kırgız halkına bir hediye olarak asırlarca Orta Asya’nın kalbinde baki kalacağını söyleyen  Başkan Erdoğan, camilerin, İslam medeniyetinin alameti farikası olduğunu belirtti. 

Camilerin büyüklüğü ve güzelliğinin iftihar kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan “Nasıl İstanbul deyince yedi tepesindeki yedi cami aklımıza geliyorsa, inşallah Bişkek de diğer eserler yanında bu güzide camisiyle anılacaktır.

Konuşmalardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ceenbekov, dualar eşliğinde kurdele kesip, caminin açılışını yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER