Davutoğlu'ndan iktidara 'nepotizm' tepkisi: Binali Yıldırım'ın çocuklarının Kızılay'ın başında ne işi var?

İktidarın afet yönetimini eleştiren Davutoğlu, "Türkiye'nin afete müdahale kapasitesinin çok daralmış olduğunu gördük. Vatandaşın acısını paylaşmak yerine yönetenler çok uzun konvoylarla alana gittiler. Cumhurbaşkanı talimatı olmadan AFAD'ın harekete geçemeyeceği bir sistem var" dedi. 'Nepotizm' tepkisi gösteren Davutoğlu, ‘’Ne işi var Binali Yıldırım'ın çocuklarının Kızılay'ın başında? Bakanın eniştesinin AFAD'ın genel müdürlüğünde’’… ifadelerini kullandı.

Davutoğlu'ndan iktidara 'nepotizm' tepkisi: Binali Yıldırım'ın çocuklarının Kızılay'ın başında ne işi var?

İktidarın afet yönetimini eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin afete müdahale kapasitesinin çok daralmış olduğunu gördük. Vatandaşın acısını paylaşmak yerine yönetenler çok uzun konvoylarla alana gittiler. Cumhurbaşkanı talimatı olmadan AFAD'ın harekete geçemeyeceği bir sistem var" dedi.

Enkaz kaldırma çalışmasının başlamasının yanlış olduğunu söyleyen Gelecek Partisi lideri TV 5 yayınında konuştu. Davutoğlu ‘’Orada belki de hala canlar var nasıl enkaz kaldırıyorsunuz? Enkazı kaldıracağım diye insan cesetleri parçalanacak bu yanlış" dedi.

'DEPREM BÖLGELERİNE 100'E YAKIN TIR GÖNDERDİK EL KOYDULAR'

AFAD ve Kızılay'la ilgili tartışmalara da değinen "Deprem bölgelerine 100'e yakın tır gönderdik el koydular. Gönüllü görev yapmak isteyenlerin önünü kapattılar" diyen Ahmet Davutoğlu, 'akraba kayırmacılığı' eleştirerek şunları söyledi:

"Kızılay'da benden sonraki başbakanın kızının, oğlunun, damadının ne işi var? Hangi nitelikleriyle Kızılay'ın üst düzey görevlerine geldiler? Çevre Şehircilik Bakanı'nın eniştesinin hangi niteliği vardı da hangi afet planlamasında çalıştı da AFAD'da genel müdürlüğe geldi? Bunlar bu kurumları arpalık gibi görüyorlar, zaten beni öfkelendiren şey bu. Bunlar devleti kendilerine verilen bir emanet gibi görmediler. Kendi mülkleri gibi gördüler. Kızılay, AFAD, sivil toplum kuruluşlarını mülk edindiler, her birine birer komiser atadı Erdoğan.

‘ERDOĞAN’IN OĞLUNUN İLİM YAYMA’DA NE İŞİ VAR?’

İlim Yayma Vakfı en köklü kuruşlarımızdan, ne işi var Erdoğan'ın oğlunun İlim Yayma'nın başında. Hangi ilmi vasfı ile orada bulunuyor? Ne işi var Binali Yıldırım'ın çocuklarının Kızılay'ın başında? Hangi Kızılay faaliyeti dolayısıyla orada bulunuyor? Bir tanesi de değil. Gelini, oğlu, bütan akrabaları... Çünkü; orada rant var, statü var, milletin parasıyla saltanat sürmek var.

‘ELİMDE NEŞTER, ÖNÜMDE ÇÜRÜTÜLMEYE ÇALIŞILAN BİR DEVLET YAPISI’

21 ay Başbakanlık yaptım ama elimde bir neşter, önümde çürütülmeye çalışılan bir devlet yapısı. Nereye el atsam, neşteri dokundursam görüyordum hastalığı. Siyasette bir yere gelen birisinin yaptığı ilk iş, benim oğlum, benim kızım benim akrabam nereye gelecek planlaması... Böyle bir durumda devlet yürür mü? 'Ailenizi devletin içine sokmayın devleti düşünemezsiniz' dedim ben bunlara... Ben o yüzden nepotizmi gündeme getirdim..."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER