Erdoğan'dan cami açılışında yine seçim propagandası

İstanbul Levent’teki Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin açılış töreninde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanahmet Camii'nin açılışında yapmış olduğu gibi yine camii avlusunda siyaset yaptı. Erdoğan, açılışı yapılan camiinin özelliklerini saydıktan sonra, "Pazar gününü de unutmuyorsunuz" dedi.

Erdoğan'dan cami açılışında yine seçim propagandası

Merkez Bankası’nın Levent’teki 18 dönümlük arazisi üzerinde inşası yapılan Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, caminin özelliklerini ifade ettikten sonra 14 Mayıs seçimlerini ele aldı.

Erdoğan, Sultanahmet Cami açılışında yine muhalefeti hedef aldı: 14 Mayıs bunların sonu olmalıErdoğan, Sultanahmet Cami açılışında yine muhalefeti hedef aldı: 14 Mayıs bunların sonu olmalı

Daha önce restorasyonu tamamlanan Sultanahmet Camii açılışında konuşan Erdoğan, seçime günler kala cami avlusunu miting alanı gibi kullanmıştı. Bayramda da muhalefeti hedef alan Erdoğan, "'Yuh' yetmez, 14 Mayıs'a kadar gece gündüz çalışacağız ve onları siyasi mevta haline getireceğiz. 14 Mayıs bunların sonu olmalı" ifadelerini kullanmıştı. Cami avlusunda siyaset yapması büyük tepkilere sebep olurken Erdoğan'dan yine aynı davranış geldi.

Erdoğan bugün de Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nin açılışında, “Pazar gününü de unutmuyorsunuz” diyerek 14 Mayıs seçimlerini hatırlattı.

Erdoğan'ın cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

"Açılışını yaptığımız Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin İstanbulumuza ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu güzel eserin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen işçisinden memuruna mimarına, ustasından sanatçısına kadar herkese şahsım, milletim adına canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu semtin adı malumunuz Levent. Acaba niye Levent? Çünkü Barbaros Hayreddin Paşa’nın askerleri denizci olduğu için leventti. Bundan dolayı da semtin adı Levent olarak kaldı. Bizlere de sordukları zaman dedik ki buraya Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin adı yakışır dedik. Kaptan-ı Derya buradan boğaza indi. Bugünkü Deniz Müzesi’nin olduğu yere buradan hareket etti. Şimdi de gerçekten bu semt adeta böyle bir camiye hasretti.

750 MİLYON TÜRK LİRASINA BİTİRİLDİ

Dedik ki buraya bu camimizi inşa edelim ve kısa zamanda da inşası gerçekleşti. 750 Milyon Türk Lirasına da bu bitirildi. Rabbim camimizin içinden cemaati, minarelerinden ezanı, kubbesinden Kuran nidalarını eksik etmesin. Barbaros Hayreddin Paşa kardeşi Oruç Reis’le birlikte Osmanlı donanmasına tarihinin en büyük başarılarını yaşatmıştır. Preveze Zaferi’yle Akdeniz’i bir Türk gölü haline getirmiştir. Barbaros Hayreddin Paşa’nın kaptanı deryalığı zamanında Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine çıkmıştır. Ayrıca onun mektebinde yetişen denizciler yıllarca donanmamıza hizmet etmişlerdir. Türk denizciliğinin abidevi ismi Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’yı bu vesileyle rahmetle yad ediyorum. Camiinin hem onun mirasına hem de şehrimizin mimari ve kültürel dokusuna uygun bir eser olduğunu görüyoruz. Projenin ana teması olarak Barbaros Hayreddin Paşa denizcilik temalarından yola çıkılmıştır. Tüm bezemeler, minyatür çalışmalarında ana başlıklardan ilham alınmıştır. Camimize ait en muhteşem eserlerden biri çini mihrap olup, Cumhuriyet tarihinde ilk defa üretilmiştir.

20 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK

Camimizde 11 bin kişi kapasiteli kapalı alan, 9 bin kişi de yarı açık ve açık mekanlarda olmak üzere 20 bin kişi aynı anda ibadet edebilecektir. 929 araçlık otoparkı, atölyeleri, kütüphanesi, çok amaçlı salonu, kafeteryasıyla, her şey en ince detayına kadar düşünülmüş camimizin Beşiktaş’ta çok önemli bir ihtiyacı gidereceğine inanıyorum. Hatta Kağıthane ve Beşiktaş ortak alan da buna diyebiliriz. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum. Camimize sahip çıkalım. Namazlarıyla, dualarıyla, ilmi çalışmalarıyla bu eseri ihya ve imal eden tüm kardeşlerime, Diyanet İşleri Başkanlığı dahil. Burada yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin, Hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Pazar gününü de unutmuyorsunuz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Cumanız mübarek olsun, kalın sağlıcakla."

KARAR GAZETESİ 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2023, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER