Erdoğan Kazanmak Üzere

Seçmenler, Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden birisi için sandık başına gitti. Oy kullanma işleminin saat 17.00 itibarıyla sona ermesinin ardından sayım ve döküm işlemi başladı. Saat 18.15 itibarıyla veri akış ve yayın yasağı sona erdi. YSK Başkanı Yener tarafından yapılan son açıklamaya göre, saat 19.25 itibarıyla oyların yüzde 54.60'ın sayıldı. Son resmi verilere göre Erdoğan geçerli oyların yüzde 54,47'sini alırken Kılıçdaroğlu'nun oy oranı yüzde 45,53 oldu. Son verilere göre sandıkların yüzde 97'den fazlası açıldı.

Erdoğan Kazanmak Üzere

İkinci başkanlık referandumu havasında geçen Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda oy verme işlemi 17.00'de sona erdi.

Seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu.

Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı.

Türkiye genelinde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi, saat 17.00'de sona erdi. Bu saatten sonra gelen seçmen oyunu kullanamayacak, ancak saat 17.00'de sandık başında bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oyunu verebilecek.

GÜMRÜKLERDE DE OY KULLANMA İŞLEMLERİ SONA ERDİ

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için, 73 ülkedeki 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları oluşturuldu.

Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 24 Mayıs'ta sona erdi. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri de saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Türkiye'ye getirilen ve Ankara ATO Congresium'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'nda saklanan yurt dışı oyları da tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ SAYILACAK?

"Evet" ya da "Tercih" mührü basılmayan, birden fazla adaya mühür basılan oylar geçersiz olacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

CANLI

19.25 | YSK: OYLARIN YÜZDE 54.60'I SAYILDI

YSK Başkanı Ahmet Yener, 19.25 itibarıyla oyların yüzde 54.60'ın sayıldığını bildirdi.

Yener, adayların oy oranlarını şöyle açıkladı: 

Erdoğan: %54.47

Kılıçdaroğlu: %45.53

19.10 | ANKA verilerine göre saat 19.10 itibarıyla sandıkların yüzde 88,79'u açıldı. AA verilerine göre ise açılan sandık oranı aynı dakikalarda yüzde 87,55. 

19.05 | AA verilerine göre Ankara'da Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın önüne geçti.

18.46 | YSK: YÜZDE 25 VERİ AKIŞI OLDU

YSK Başkanı Ahmet Yener, ikinci tur seçimine ilişkin açıklama yaptı.

Yener, şunları söyledi: "Yüksek Seçim Kurulu üyelerine, ilçe ve il seçim kurullarımızda şu ana kadar yüzde 25 oranında veri akışı olmuştur. YSK geçici sonuçları açıklayana kadar kamuoyu ve vatandaşlarımızın sonuçları beklemesini rica ederiz. Veri akışında şu an herhangi bir problem yoktur."

18.42 | ERDOĞAN 10 PUAN DÜŞTÜ

AA'nın saat 18.42 itibarıyla yayımladığı verilere göre, Erdoğan'ın oyu yüzde 54.3 oldu. AA, Erdoğan'ı yüzde 64'le başlatmıştı.

18.20 | AA YİNE ŞAŞIRTMADI

Yayın yasağı sona ermesi ile birlikte ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Kamu yayıncısı AA, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yüzde 64'le başlattı. Kısa sürede yüzde 56'ya kadar düşürdü.

18.16 | ANKA Haber Ajansı verilerine göre, sandıkların yüzde 41,02'si açıldı. İlk sonuçlara göre Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50,86 oy oranı ile yüzde 49,14 oy oranında bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde yer alıyor. 

18.15 | Yayın yasağı sona erdi. 

18.12 | YSK Başkanı Yener, saat 18.15 itibarıyla yayın ve veri akışına izin verileceğini bildirdi. 

17.13 | Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, sandıkların kapanmasının ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Ülkenin pek çok bölgesinden gelen usulsüzlük ve darp haberlerine rağmen oy kullanma işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşanmadığını söyleyen Yener, görevlilere teşekkür etti, sonuçların millet ve demokrasi hayırlı olmasını diledi. 

Yener, seçim yasaklarının ne zaman kaldırılacağına yönelik soru üzerine kurulda değerlendirileceğini bildirdi. 

17.01 | Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sonuçlar kesinleşinceye kadar tüm kardeşlerimi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Sabahın erken saatlerinden beri sandıklarda fedakârca görev yapan her bir dava arkadaşıma teşekkür ediyorum. Sonuçlar kesinleşinceye kadar tüm kardeşlerimi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum. Şimdi, milletimizin başımız üzerine olan iradesini son ana kadar koruma vakti!"

17.00 | Cumhurbaşkanı Seçimi için sabah saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Sandık başında bekleyen seçmenlerin de oylarını kullanmasının ardından sandıkların tamamı kapanacak.

Bir Gün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER