İmamoğlu ve Yavaş Akşener'le görüşecek: İttifakın devam etmesini talep edecekler

CHP doğruladı: Belediye başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Meral Akşener’i ziyaret ederek, ittifakın devam etmesini talep edecekler.

İmamoğlu ve Yavaş Akşener'le görüşecek: İttifakın devam etmesini talep edecekler

ANKARA - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakı’na dair açıklamaları ve Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP’li iki belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı önermesi üzerine CHP’nin belediye başkanları Ankara’ya geldi. Akşam saatlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya gelen CHP’li belediye başkanları, bugün de CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmeye depremden etkilenen Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş dışındaki belediye başkanlarının tümü katıldı.

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN KILIÇADROĞLU’NA DESTEK

Görüşmeden sonra açıklama yapan Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’li 11 belediye başkanının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini ilettiklerini söyledi. Torun, belediye başkanlarının depremle ilgili değerlendrimeler yaptıktan sonra genel merkezden ayrıldıklarını kaydetti.

‘İYİ PARTİ ZİYARETİ PLANLANMAMAKTADIR’

CHP’li belediye başkanlarının Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret edeceği yönündeki haberler ise yalanlandı. CHP’den yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın, İYİ Parti Genel Merkezine bir ziyareti planlanmamaktadır” denildi.

BELEDİYE BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞMEDE DEPREM BÖLGESİNDEKİ SORUNLAR DA KONUŞULDU

Belediye başkanlarıyla yapılan görüşmeye ilişkin CHP Genel Merkezinden yapılan bilgilendirmeye göre görüşmede deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar da ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanları yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı, Kılıçdaroğlu özel olarak, Hatay başta olmak üzere, deprem bölgesinde yaşanan su sorununun çözümüne yönelik yürütülen çalışmalara ağırlık verilmesi talimatı verdi.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NUN AKŞENER’LE GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanı adayı olmaları yönünde çağrı yaptığı Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun akşam saatlerinde Akşener ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Yavaş ve İmamoğlu’nun bir iyi niyet göstergesi olarak Akşener’i ziyaret edebileceği, adaylık konusundaki kararlarını sözlü olarak da kendisine iletebileceği ifade edildi. Görüşmenin İYİ Parti Genel Merkezi’nde değil, başka bir mekanda gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

CHP DE DOĞRULADI

İmamoğlu ve Yavaş’ın Akşener’le yapacağı görüşmeyi CHP de doğruladı. CHP’den paylaşılan bilgi notunda İmamoğlu ve Yavaş’ın Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine Kılıçdaroğlu’nun olumlu yaklaştığı belirtilerek, “Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede 'iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini' iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin malumudur” denildi.

Ne olmuştu? 

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olarak işaret ettiği Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, gece saatlerinde yaptıkları sosyal medya paylaşımlarıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı'na desteklerini yinelemişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir" ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise "CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın @kilicdaroglu’nun ve Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur. Millet İttifakı halkımızın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birliktir. Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER