İstanbul'da bazı evlere adres bilgisi olmayan seçmen kağıtları dağıtıldı

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu öncesi İstanbul'da bazı evlere adres bilgisi olmayan seçmen kağıtları gitti. Durumu değerlendiren hukukçular, "Bu durumu yaşayanlar seçim kurullarına itiraz etmeli" çağrısında bulundu.

İstanbul'da bazı evlere adres bilgisi olmayan seçmen kağıtları dağıtıldı

28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu öncesi İstanbul'da bazı evlere adres bilgisi olmayan seçmen kağıtları dağıtıldı.

İstanbul’un Ümraniye ilçesi, Namık Kemal Mahallesi’nde bulunan Çener ailesinin yaşadığı üç katlı müstakil eve ikinci tur öncesi fazladan bir seçmen belgesi geldi. S.K. adına gelen belgede ilçe ve mahalle adı yazarken, sokak ve kapı numarası kısmının boş bırakıldığı görüldü.

Cumhuriyet'ten Çağdaş Bayraktar'ın haberine göre, evde hiç yaşamamış birisine ait seçmen bilgi kâğıdı gelmesi üzerine Namık Kemal Mahallesi Muhtarlığı’na giden Gülcan Çener, bu seçmenin olduğu listeyi görmek istediğini ancak muhtarın 'süresi geçti' gerekçesiyle buna vermediğini belirtti. 

Muhtarın siyasi olarak iktidara yakınlığının bilindiğini ve elindeki belgeyi de almaya çalıştığını söyleyen Çener, "1967’den beri buradayız, böyle bir isim bu apartmanda hiçbir zaman yaşamadı" dedi.

‘İTİRAZ EDİLEBİLİR’

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Köprülü, 31 Mart 2022’de "Adresi kapanmış olması sebebiyle adres kayıt sisteminde görünmeyenler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sisteminde bulunan en son geçerli adres kayıt bilgileri kapsamında seçmen kütüğüne kaydedilir" şeklinde bir yasal düzenleme yapıldığını belirtti.

Köprülü, "Ancak bu çok eski tarihten beri müstakil adreste oturan kişilerle aynı adrese seçmen yazılması sonucunu doğurmaz" ifadelerini kullandı.

Köprülü, şunları söyledi: "Seçmen kütüğüne itiraz süreleri geçmiş olsa dahi yeni seçmene ilişkin bilgi kâğıdı ikinci oylama öncesi geldiği için şimdi itiraz konusu yapılabilir. Eğer bu durum yaygın bir yanlışlık ise YSK’ye de başvuru yapılabilir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER