İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na silahlı saldırı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı sabaha karşı kurşunlandı… Parti binasının camına isabet eden kurşunlardan biri kafeterya bölümündeki koltuğa saplandı. Saldırgan olay yerinden kaçarken polis binada incelemelerde bulundu. İstanbul Valiliği de saldırıya ilişkin tahkikat başlatıldığını duyurdu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na silahlı saldırı

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan İYİ Parti İl Başkanlığı’na sabah karşı silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın silahından çıkan iki kurşun parti binasının camlarına isabet etti.

İlk kurşun giriş kattaki kafeteryanın camından içeri girip sandalyeye saplandı. İkinci kurşunun ise 3. kattaki konferans salonuna isabet ettiği, camın patladığı ancak kurşunun içeriye girmediği saptandı.

İYİ Parti binasına iki kurşun isabet etti.

Parti binasındakilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis geldi. Polis inceleme başlatırken saldırganın kaçtığı öğrenildi.

BİR KURŞUN KOLTUĞA İSABET ETTİ

SÖZCÜ Gazetesi Yazarı Aytunç Erkin’e konuşan İYİ Parti İstanbul İl Sekreteri Alper Akdoğan, “Kurşun ana giriş kapısındaki kafeteryalar bölümünde koltuğa saplanmış” dedi.

“BU SALDIRI MİLLET İTTİFAKI OLARAK HEPİMİZE YAPILDI”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, saldırının ardından İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Davutoğlu, binanın önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İYİ Parti'ye yapılan bu alçakça saldırı, sadece bir siyasi partiye yapılmış saldırı değildir. Bu saldırı; demokrasimize, hukuk düzenimize ve Millet İttifakı'mıza yapılmış bir saldırıdır. Ülkemiz zor bir sürece giriyor. Seçimler öncesinde benzer provokasyonların yapılma ihtimaline karşı şu mesajları vermek isterim. Bütün İYİ Parti camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ama bu saldırı, demokrasiye yapılmıştır.

“CUMHURBAŞKANI'NIN ‘BUNLAR İYİ GÜNLERİ' DEDİĞİNİ HATIRLAYALIM”

Sayın Akşener'e daha önce Cumhurbaşkanı'nın ‘Bunlar iyi günleri' dediğini hatırlayalım. Evine baskın yapıldığını hatırlayalım ve bunların cezasız kaldığını gördüğümüzde, yine Selçuk Özdağ'a, genel başkan yardımcımıza bir cuma namazında, sokak ortasında yapılan saldırıda saldırganların ceza almadan kurtulduğunu gördüğümüzde, bir sürecin işlediğini fark ediyoruz.

“MESAJIMIZ AÇIK VE NET; KORKUTAMAYACAKSINIZ”

Sinan Ateş'in katledilmesinin üzerinden 13 hafta 91 gün, 2 bin 684 saatin geçtiği bir süreç. Yani birileri şu mesajı vermek istiyorsa, ‘Biz istediğimizi cezalandırırız. Hoşumuza gitmeyen açıklamalar yapan siyasi liderleri tehdit ederiz. Farklı düşünen siyasi partilere yönelik tehditlerde bulunuruz ve seçim atmosferini kirletiriz' diyorlarsa bizim de onlara mesajımız açık ve net; kirletemeyeceksiniz, korkutamayacaksınız. 14 Mayıs günü Türkiye'de büyük bir siyasi değişim yaşanacak. Bu siyasi değişimde, sadece bir iktidar değişimi olamayacak, bir sistem değişimi olacak. Hukuk düzeninin yok edildiği, faili meçhullerin neredeyse günlük görüldüğü hukuksuzluk düzeninden gerçek bir adalet düzenine geçilecek.

“ŞİDDET, BİR KÜLTÜRDÜR, BİR ANDA ORTAYA ÇIKMAZ”

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidarın sahiplerine sesleniyorum; açık ve örtülü yaptığınız tehditlerle provakatif saldırılara zemin hazırlıyorsunuz. Şiddet, bir kültürdür, bir anda ortaya çıkmaz. İklimi müsait olduğunda herkes; fikrini, düşüncesini beğenmediği kişilere karşı saldırıya geçer. Bu şiddet kültürü, maalesef bugün topluma belli odaklarca değil, iktidar sahiplerince yayılıyor. Bir kez daha uyarıyorum Sayın Erdoğan'ı; kritik bir sürece gidiyoruz, çıkın açık bir şekilde İYİ Parti'ye yönelik saldırıları kınayın. Bunun failleri kimse bulun. Aksi takdirde, ‘Kendinizi bana muhatap etmeyin' gibi üstü örtülü tehditlerle yaptığınız saldırlar sonrası ortaya çıkan bu iklimden bizzat sorumlu olursunuz.”

‘BENİ KENDİNLE UĞRAŞTIRMA’ TEHDİTLERİNİN SONUCU

İYİ Parti Seçim Kampanyasından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve eski İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, saldırıya ait görselleri sosyal medya hesabından paylaştı. Kavuncu paylaşımında “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığımız kurşunlandı. 2023 Türkiye’sinde; nefret dilinin, hakaretlerin, “beni kendinle uğraştırma” tehditlerinin sonucu budur. Bu ülkenin en büyük beka sorunu, bu nefret dilini yaygınlaştıran zihniyettir! Her şeye rağmen yılmayacağız.” dedi.

“BİZİ YOLUMUZDAN ÇEVİREMEZSİNİZ”

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım da yaptığı paylaşımda, Akşener’in “Demirden korksak trene binmezdik” sözünü alıntılayarak, “Bizi korkutamazsınız, bizi yıldıramazsınız, bizi yolumuzdan çeviremezsiniz.” ifadelerini kullandı.

“KORKUTAMAZSINIZ”

Saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Korkutamazsınız. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan silahlı saldırıyı lanetliyorum. Sn. @meral_aksener başta olmak üzere tüm İYİ Parti camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Karanlık elleriyle ülkemizi karıştırmak isteyenler asla amaçlarına ulaşamayacak.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de telefonla arayan Davutoğlu geçmiş olsun dileklerini iletti. Gelecek Partisi lideri gün içinde de İYİ Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek.

“SEÇİME 43 GÜN KALDI, TEHDİT, ŞİDDET YENİDEN SAHNEDE”

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak tepki mesajında şunları kaydetti: “Seçimlere 43 gün kaldı. Tehdit, şiddet yeniden sahnede. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan hain saldırıyı kınıyor, @iyiparti ‘ye geçmiş olsun diyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar. 15 Mayıs sabahı Millet İttifakı kazanacak. 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak.”

“ÜLKEMİZİN ŞİDDETTEN ARINMASI İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da saldırıya ilişkin bir mesaj paylaştı. Babacan paylaşımında “İYİ Parti’ye ve Sayın @meral_aksener’e geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum.
Saldırının sorumluları derhal bulunup cezalandırılmalıdır. Ülkemizin şiddetten arındırılması için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“DOSTLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN”

Saldırıya tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan silahlı saldırıyı kınıyorum. Dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirken, faillerin bir an evvel adalete teslim edilmesi beklentimizin de altını çiziyorum.” ifadelerini kullandı.

“İYİLİĞİN KARŞISINDA KURŞUNLARINIZIN ETKİSİ OLMAZ”

Silahlı saldırının ardından İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “İyiliğin karşısında kurşunlarınızın bile etkisi olmaz, olmayacaktır. Geçmiş olsun”

ERDOĞAN – AKŞENER GERİLİMİ

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, önceki gün katıldığı canlı yayında kendisini eleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i hedef alarak “Bizim adımıza dikkat et. Benim adım Tayyip, soyadım da Erdoğan. Erdoğan’a da dikkat et, Tayyip ismine de dikkat et. Konuştuğun zaman buna göre konuş. Beni, kendinle de uğraştırma” demişti.

Erdoğan’ın tehdidine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün “Sayın Erdoğan’ın beni ilk tehdit edişi değil. Ben bunlara pabuç bırakmam. Adresim belli, partimin adresi belli. Demirden korksak trene binmezdik. Çantam elimde, benim için Silivri soğuk değil” yanıtını vermişti.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yönelik silahlı saldırıyla ilgili İstanbul Valiliği de bir açıklama yaptı:

“Bugün saat 11.00 sıralarında İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı görevlilerince Zeytinburnu İlçesi'nde bulunan İl Başkanlığı binasına mermi isabeti olduğu ihbar edilmiştir. Yapılan ihbar üzerine; ivedilikle İl Emniyet Müdürlüğü uzman ekipleri olay yerine sevk edilerek, inceleme çalışmaları başlatılmıştır. Elde edilen ilk tespitlere göre, İl Başkanlığı binası ile yanındaki iş merkezi binasına mermi isabeti olduğu tespit edilmiştir.”

SÖZCÜ GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER