İyi Partili Çıray'dan YÖK'e dilekçe: Erdoğan'ın üniversite diploması kamuoyuyla paylaşılsın

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasına ilişkin, "Aradım, bulamadım" açıklamasını hatırlatarak, YÖK'e dilekçe verdi. Çıray, Erdoğan'ın diplomasının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

İyi Partili Çıray'dan YÖK'e dilekçe: Erdoğan'ın üniversite diploması kamuoyuyla paylaşılsın

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çırayeski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasına ilişkin, "Aradım, bulamadım" açıklamasını hatırlatarak, YÖK'e dilekçe verdi. Çıray, Erdoğan'ın diplomasının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Çıray, YÖK’ün anayasal bir kuruluş olduğunu ve üniversite diplomalarının YÖK kayıtlarında bulunduğunu belirttiği dilekçesinde, şaibelerin ortadan kalkması amacıyla Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının kamuoyu ile paylaşılması talebinde bulundu.

Çıray'ın dilekçesi şöyle:

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Bilindiği üzere 2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 14.05.2023 tarihinde yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101’inci maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.” AKP Genel Başkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da 21.03.2023 tarihinde Yüksek Seçim Kuruluna Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuruda bulunmuştur.

Ancak, 11 Aralık 2007-11 Aralık 2011 tarihleri arasında Kurulunuzun Başkanlığı görevini yürütmüş bulunan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın KRT TV'de yayınlanan bir programda gazeteci İnan DEMİREL'e “görev süresince sayın ERDOĞAN’ın diplomasını çok araştırdığını ve bulamadığını” açıkladığı yönünde bir takım haber ve açıklamalar mevcuttur. Kamuoyuna açık medya kaynaklarında yer alan haberlere göre ÖZCAN, “YÖK Başkanı olduğumda iki şeyi merak ettim, birisi Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın diplomasıydı. Marmara Üniversitesi’ndeki arkadaşlara sordum. ‘Hocam tek bir tane kayıt yok’ dediler” demiştir.

Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1982 Anayasası ile belirlenen yükseköğretim sisteminin temel esaslarına göre oluşturulan Anayasal bir kuruluştur. Bu bağlamda Türk yurttaşlarının mezun oldukları üniversitelerden kendilerine verilen diplomalar YÖK kayıtlarında bulunmaktadır.

Hukukun üstünlüğü ve milli iradenin hukuka uygun bir biçimde sandığa yansıması her Türk yurttaşını ve bu bağlamda TBMM çatısı altında Milletvekili olan şahsımı da son derece yakından ilgilendirmektedir.

Bu bağlamda yapılacak seçimlere şaibe bulaşmaması, kamu düzeni ve hukuki güvenliğin tesisi açısından ve ayrıca 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu dikkate alınarak 14.05.2023 tarihinde yapılacak olan 2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunda bulunan sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101’inci maddesinde belirtildiği şekilde “yükseköğrenim yapmış olduğunu gösteren bir Üniversite diplomasına sahip bulunup bulunmadığı hususunun, varsa diploma örneği de kamuoyuyla paylaşılmak suretiyle” aşağıda yer alan iletişim bilgilerim kullanılarak tarafıma bildirilmesini rica ederim.

Saygılarımla. 24.03.2023

Aytun ÇIRAY

İzmir Milletvekili

T24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER