Kılıçdaroğlu 'Her sandığa beş müşahit' dedi başvurular yağdı: Oy ve Ötesi il il müşahit ihtiyacını paylaştı

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu 28 Mayıs'taki seçimler için vatandaşlara 'sandıklara sahip çıkma' çağrısı yaptı. 'Her sandığa bir değil beş müşahite ihtiyacımız var' diyen Kılıçdaroğlu'nun çağrısının ardından Oy ve Ötesi sivil girişimi ihtiyaç duyulan müşahit sayısını açıkladı. Sivil girişim, ilginin oldukça yoğun olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu 'Her sandığa beş müşahit' dedi başvurular yağdı: Oy ve Ötesi il il müşahit ihtiyacını paylaştı

14 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için sandık başına geçen vatandaşlar ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimi için 28 Mayıs'ta yeniden oy kullanacak.

Liderler de 10 gün kalan seçim için çalışmalarına başladı. Bugün basın toplantısı düzenleyen Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşlara sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu "Bunların usulsüzlük ve ahlaksızlıkları sınır tanımıyor. 28 Mayıs tarihinde seçim sabahı her sandıkta bu kez bir iki değil, 5 müşahite ihtiyacımız var. Hakkını yedirmeyecek daha fazla kadın ve erkek müşahide ihtiyacımız var. Bize oy veren 25 milyon kişiye çağrı yapıyorum" ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun çağrısının ardından vatandaşlardan sandık müşahitliği için yoğun talep geldi. Sivil girişim Oy ve Ötesi de ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimleri için ihtiyaç duyulan müşahit sayılarını hazırladığı grafiklerle il il paylaştı.

Oy ve Ötesi yöneticilerinden Hande Turan, Sözcü televizyonuna yaptığı açıklamada 14 Mayıs'ta 70 bin kişiden oluşan kalabalık bir gönüllü grubunun sandıklarda görev yaptığını söylemiş ancak bu kişilerin büyük şehirlerin merkezleri dışındaki bölgelere, uzak il ve ilçelere erişiminin az olduğunu belirtmişti. 

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER