Kulis: Seçim tarihi için YSK'de konuşulan 4 senaryo

Kısa Dalga yazarı Ersan Atar, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim tarihi için 4 senaryo oluşturduğunu belirtti. "Biri diğerinden daha öncelikli veya biri diğerine göre daha az öncelikli değil" diyen Atar, senaryoları şöyle açıkladı: "Yeni yasalı 18 Haziran, yeni yasasız 18 Haziran, yeni yasalı 14 Mayıs, yeni yasasız 14 Mayıs."

Kulis: Seçim tarihi için YSK'de konuşulan 4 senaryo

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçimlerin ertelenebileceği tartışması gündemdeki yerini korurken, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim tarihi için 4 senaryo oluşturduğu iddia edildi.

Kısa Dalga yazarı Ersan Atar, bugünkü yazısında, "Tıpkı kamuoyundaki gibi YSK’da da 10 gün öncesine kadar 'Seçim 14 Mayıs’ta olursa ne olur, 18 Haziran’da olursa ne olur, neler yapılması gerekir?' sorusu üzerine iki senaryo oluşturulduğunu öğreniyoruz. Ancak deprem her şeyi, tıpkı ülkedeki gibi, YSK’da da alt üst etmiş görünüyor. Dolayısıyla da 'ikili senaryo', 'dörtlü senaryoya' dönüşmüş durumda" ifadelerini kullandı.

"Tekrar belirtelim ki bizim numaralandıracağımız senaryolar, YSK’da biri diğerinden daha öncelikli veya biri diğerine göre daha az öncelikli değil" diyen Atar, senaryoları şöyle özetledi: "Yeni yasalı 18 Haziran, yeni yasasız 18 Haziran, yeni yasalı 14 Mayıs, yeni yasasız 14 Mayıs."

Ersan Atar, YSK'nin oluşturduğu 4 senaryoyu şöyle açıkladı:

Birinci senaryo: Seçim 18 Haziran’da ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis’ten yasa çıkmıyor.

İkinci senaryo: Seçim 18 Haziran’da ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis’te yasal düzenleme yapılmış.

Üçüncü senaryo: Seçim 14 Mayıs’ta ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis’ten yasa çıkmıyor.

Dördüncü senaryo: Seçim 14 Mayıs’ta ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis’ten yasa çıkmış.

Atar, yazısında şu notu düştü: "Elbetteki buradaki “yasa”dan kasıt, Anayasa’ya “seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” hükmüne istisna getiren bir geçici madde eklenmesi ve sonrasında ona göre Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılması."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER