MHP, Anket Şirketi İçin Kanun Teklifi Hazırladı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladıkları kanun teklifiyle, kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan kamuoyu araştırmacılarının 2 seneden 5 seneye kadar hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğünü söyledi.

MHP, Anket Şirketi İçin Kanun Teklifi Hazırladı

Karakaya, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, hazırladığı Kamuoyu Araştırmaları ve Neticelerin Yayınlanmasına Dair Kanun Teklifi hakkında bilgi verdi. 

Teklife göre araştırmacının; yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, araştırmanın finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacağını belirten Karakaya,araştırmacının, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst,doğru ve tarafsız olmakla yükümlü tutulduğunu belirtti.

İMHA ZORUNLULUĞU GETİRİLİYOR

Güvenilirliği ve geçerliliği konusunda şüphe duyulan ya da bağlamından koparılarak müşteri tarafından yayınlanan bir araştırma sonucuna, araştırmacının müdahale etmesinin zorunlu olacağını söyleyen Karakaya, şu bilgileri verdi:

Kişisel verilerin arşivlenerek başka çalışmalar ya da başka amaçlar için kullanımının önüne geçilmesi maksadıyla, ilgili işlemler sonlandığında imha edilmesi zorunluluğu getirilmektedir.

TÜİK İLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞACAK

Araştırmacı olmak ve kamuoyu araştırma kuruluşu kurmak için gereklibilimsel ve teknik yeterliliğe Dair nesnel koşullar, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. 

Belirlenen görev veyükümlülüklerin ifasında her neviden araştırmacılar TÜİK ile iş birliğiiçerisinde çalışacak. TÜİK, bilimsel ve teknik özerklik ilkesi doğrultusunda,kamuoyu araştırmasının bilimsel ve teknik doğruluğu ve verilerin yeterliliği ilesınırlı olarak denetim yapma yetkisine sahip olacak.

ALDIĞI ÜCRETİN 10 KATI CEZA KESİLEBİLECEK

Teklifin getirdiği önemli bir husus da cezadır. Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna; ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek.

2 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜLÜYOR

Teklif, manipülasyon suçuna 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası getiriyor. Bu teklifte koşul ve ilkelere aykırı olarak araştırma adı altında veya imasıyla kamuoyunu bir kurum, kuruluş, ürün, hizmet veya kişi hakkında olumlu ya da olumsuz yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış,yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşunun sorumlu yöneticisinin 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası ilecezalandırılması öngörülmektedir.

Kaynak: haber7

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER