Ruhsar Pekcan, 'Dezenfektan' hisselerini devretti

Ticaret Bakanı olduğu dönemde, nüfuzunu kullanarak başka kamu kurum ve kuruluşlarına kendi firmasının dezenfektan ürününü satmasıyla gündeme gelen Ruhsar Pekcan, şirketteki hisselerini devrettiği ortaya çıktı.

Ruhsar Pekcan, 'Dezenfektan' hisselerini devretti

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın, görevdeyken bakanlığa piyasa fiyatının iki katına dezenfektan sattığı şirketindeki hisselerini, görevden alındıktan beş ay sonra devrettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre Nisan 2021’de görevden alınan eski bakan, aşılama sonrası pandemide yeni döneme geçilen 6 Eylül 2021 kararlarından iki gün sonra ise şirket hisselerini devretti.

ŞİRKETİN 3 ORTAĞI VAR

Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi’nin Kayseri adresli bir, İstanbul adresli iki olmak üzere toplam üç ortağı bulunuyor. Kayseri’de bulunan ortaklardan biri Nanobiotech Arge İnovasyon Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak resmi kayıtlarda yer alıyor. Şirketin ikinci kurucu ortağı ise Ruhsar ve Hasan Pekcan’ın sahibi olduğu Karon Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi.

DEZENFEKTAN SATIŞLARI BİN LİTREDEN 1 LİTREYE DÜŞMÜŞTÜ

Ruhsar Pekcan görevden alındıktan beş ay sonra şirketteki hisselerini eşi Hasan Pekcan’a devretti. 8 Eylül 2021’de yapılan devir ile şirketin tek sahibi Hasan Pekcan oldu. Pekcan’ın şirketten ayrılmasından iki gün önce ise pandemi kuralları aşılamanın yaygınlaştırılmasıyla gevşetilmişti. Bu tarihten sonra günlük bin litre dezenfektan satışları 1 litreye kadar düşmüştü.

TEKNOLOJİ BAKANLIĞI YATIRIM YAPMIŞTI

Nanoksia’nın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı ortaya çıkmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, resmi sitesinde Covid-19 ile mücadele kapsamında atılan adımları anlattığı bölümde “KOBİ Teknoyatırım Destek Programı” kapsamında örnek olarak Nanoksia şirketine verilen destek yer almıştı. Pekcan’ın Türk Hava Yolları’nın (THY) yüzde 50 ortak olduğu Turkish Ground Service (TGS) Yer Hizmetleri Anonim Şirketi’ne 217 bin TL’lik dezenfektan sattığı belirlenmişti.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER