Sinan Ateş cinayeti zanlısı Doğukan Çep: Amacımız öldürmek değil, gözdağı vermekti

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetinin azmettiricisi olduğu iddia edilen Doğukan Çep, emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddederken, "Amacımız öldürmek değil, gözdağı vermek ve yaralamaktı" dedi.

Sinan Ateş cinayeti zanlısı Doğukan Çep: Amacımız öldürmek değil, gözdağı vermekti

NTV'den Gökhan Gerçek'in haberine göre; eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş cinayetiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

Ateş'in öldürülmesini azmettirdiği iddia edilen Doğukan Çep İstanbul'da gözaltına alındı. "Dodo" lakaplı Çep'in emniyetteki ifadesi ortaya çıktı.

Soruşturmada cinayeti planlayan ve hayata geçiren isim olarak adlandırılan Çep, ifadesinde suçlamaları reddederken husumet nedeniyle cinayeti işlediğini iddia etti.

Daha önce de Hasan Ferit Geyik cinayetinden 6 yıldır aranan Çep, Ateş cinayetine ilişkin ise, "Amacımız öldürmek değil, gözdağı vermek ve yaralamaktı" dedi.

Sinan Ateş'in ocak başkanıyla kendisine sahip çıkmadığını iddia eden Çep, "Yargıtay'da temyiz aşamasındaki dosyam için yardım istedim. Ancak yardımcı olmadı. Bunun kızgınlığıyla korkutmak ve gözdağı amaçlı olayı planladık" dedi. Çep, öldürmek amaçlarının olmadığını dile getirdi.

Ayrıca Sinan Ateş'in Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından tutuklanan MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk'ün, 2013'te bir öğrenciyi öldürmekten 20 yıl hapis cezası almasına rağmen bir yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı.

Ateş suikastından sonra tutuklanan Köktürk'ün 2013'te bir öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi olayından tutuklu yargılanırken tahliye edildiği, ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tekrar tutuklanmadığı öğrenildi. 

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, suikastın azmettiricisi Doğukan Çep'e para gönderdiği ortaya çıkan Köktürk, 2013'te Kahraman Kaya adlı 16 yaşında bir lise öğrencisini öldürmekten tutuklandı. Köktürk, tutuklu yargılandığı davada, 20 Kasım 2014'te yapılan karar duruşmasından önce "sürpriz bir şekilde" tahliye edildi. Tahliye kararına; "sanığın tutuklu kaldığı süre", "delillerin toplanması" ve "dosyanın temyiz aşamasında geçireceği olası süre" gerekçe gösterildi.

Köktürk, bir ay sonra görülen karar duruşmasında ise, "Haksız tahrik altında cinayet işlemek" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Köktürk tutuklanmadı. Yargıtay, davadan, "Aile Bakanlığı'nın haberdar edilmemesi" nedeniyle 2018'de kararı bozdu. Yerel mahkeme aynı kararı verse de karar onanmadığı için Köktürk cezaevine girmekten kurtuldu. 

Köktürk'ün Doğukan Çep ile 2013'te cezaevinde yatarken tanıştığı belirtildi.

T 24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER