Sinan Oğan, Tayyip Erdoğan'ı Destekleyecek

Seçim öncesi sık sık Brezilya Devlet Başkanı Lula’nın “Cehennemin kapılarını kapatacağız” sözünü tekrarlayan ve iktidara birçok alanda eleştiriler yönelten Sinan Oğan, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. Oğan, konuşmasında daha önce iktidara eleştiriler yönelttiği HÜDAPAR konusundan hiç bahsetmedi.

Sinan Oğan, Tayyip Erdoğan'ı Destekleyecek

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ilk turunda seçmenin yüzde 5,2'sinin oyunu alan Sinan Oğan, seçimlerin ikinci turunda, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı.

Kararını düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyuran Oğan, konuşmasında iktidarın sık sık kullandığı 'istikrar' söylemine sarıldı. 

Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini söyleyen Oğan, 4 temel konuya dikkat çekti, bu konuların acilen çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Oğan, söz konusu sorunları "sığınmacılar, deprem, ekonomi ve terör" olarak sıraladı. 

Dikkat çektiği sorunların çözümü için mevcut iktidarın devamına vurgu yapan Oğan, seçimlerin ikinci turunda sık sık eleştiriler yönelttiği Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı. 

Cumhur İttifakı'nı sık sık HÜDAPAR’a verilen vekil desteği nedeniyle eleştiren Oğan,  konuşmasında HÜDAPAR'a hiç değinmedi. Oğan, daha önce "Türk bayrağındaki Türk ismini çıkarmayı teklif eden HÜDAPAR ile Türk milliyetçileri nasıl yan yana gelebilir?" demişti

Oğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Türk milletinin aziz evlatları. Hepimizin bildiği üzere 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalmıştır. ATA ittifakının adayı olarak 5.2 oranında oy alarak seçimlerin 2’nci tur üzerinde etkili bir noktaya ulaştık. Türk milletinin her bir ferdine göstermiş oldukları yüksek katılım ve bize olan teveccühleri için teşekkür ederim.

Yaklaşık 10 senedir bizimle yol yürüyen en zor zamanlarımızda dahi yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma, Türkiye’nin her bir köşesinde ilmek ilmek çalışan Sinan Oğan gönüllülerine teşekkürleri borç biliyorum.

Biz 3 yıl önce bir Türk milliyetçisi aday olmasa Türk milliyetçilerini adaysız bırakmayacağız dedik ve yola çıktık. Tüm Türkiye’de Sinan Oğan gönüllüleri üzerinden örgütlenmeye başladık. Kayıtsız şartsız bu adayı destekleyeceğiz dediğimiz şartlara haiz bir aday çıkmadığı için biz çalışmalarımıza hız verdik. ATA ittifakının kuruluşu gerçekleşti biz ittifakın adayı olarak ilan edildik.

Birçok kesim bizim bir ayda çıkıp 5.2 oy almamızı şaşırarak izliyor. Daha doğrusu öyle zannediyor oysa bilmedikleri ciddiye almadıkları durum şuydu: Biz 3 yıldır bu çalışmayı sürdürüyorduk bir dip dalgayı 1 ayda değil 3 yılda hazırladık. Bu sebeple seçmenleri küçümseyen bize değil başka adreslere yazmaya çalışanların bizim çalışmalarımızı daha dikkatli izlemelerini tavsiye ediyoruz.

"HEDEFİMİZ YÜZDE 9-16 BANDIYDI"

Normal şartlarda bizim almayı beklediğimiz oy oranı yüzde  9-16 bandında bir rakamdı. Bir dip dalganın geldiğini tüm anketlerin yanılacağını seçimin sürprizini bizim yapacağımızı ifade ettik. Seçimin son düzlüğünde Muharrem İnce’ye başlatılan linç kültürünün hedefine ulaşması ile son 3 günlük bize başlatılan yargısız infaz çalışmaları seçmenlerimizin bir kısmının ürkmesine sebep olmuştur.

Sizden olmayanı aşağılamak, hakaret etmek ve her türlü metodlarla insanların yarıştan çekilmesini sağlamaya çalışmak demokrasimize bir darbedir. Bizim kitlemize hakaret etmeyin, ikinci turda oyuna ihtiyacı olacak uyarımız bile futbol tabirlerine malzeme edilmeye çalışıldı. Çekilmemiz durumunda ilk turda seçimin biteceğini artık herkes görmüştür. Eşit ve adil olmayan şartlarla yarıştık, ne hükümet imkanları, ne belediye imkanlarımız yoktu, devlet katkısından da mahrumduk.

"SIĞINMACILAR KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURDUK"

İlk günden beri ortaya bir hedef kurduk plana sadık kaldık temel hedeflerimize ulaştık bu ülkeyi yönetmek hedefimiz devam ediyor. Gelecek yıllarda bu hedeflerimize ulaşacağız. Temel kuralımız ise şudur: Plana sadık kal.

Sosyal medya adreslerimizde yayınlamıştık. Burada değinmekte fayda var. Bu seçimlerin toplumun önüne koyduğumuz amaçlarda değerlendirdiğimizde İki ittifak arasına serpiştirilmiş, yedek olarak görülen Türk milliyetçisi seçmeni yeniden siyasetin ana merkezine yerleştirdik. Seçimlerin 2’nci tura kalmasını sağlamakla beraber ikinci turun ana gündemini belirleme yetisine sahip olduk. Bizi dikkate almak istemeyen siyasetin bu başlattığımız hareketi saydığını gördük. Sığınmacılar konusunda farkındalık oluşturduk. Türklük gibi konularda farkındalık oluşturduk. İlkeli ve kaliteli siyaset tarzı toplumumuzun desteğini görerek siyaset yapma tarzımızda farkındalık oluşturduk.

14 Mayıs seçimlerinde Türk seçmen hem Cumhur hem Millet İttifakı’nın gerekli yaklaşımı göstermediği için uyarmıştır. ATA ittifakı bu hassasiyetlerin korunması sürecinin yürütülmesinde kendi tabanı ve bileşenleri ile müzakere sürecini ilerletmiştir. Seçmen bize yürütme, erki üzerinden Türk milletinin bu hassasiyetlerini savunma görevi vermiştir.

"TÜRKİYE KRİTİK BİR DÖNEMEÇTEN GEÇMEKTEDİR"

İkinci tura ilişkin tavrımızı açıklamadan önce bazı öngörülerimizi paylaşmak istiyorum. Türkiye kritik bir dönemeçten geçmektedir. 4 temel konuda acilen ele alınarak çözülmesi gereken büyük sorunlar olduğu kanaatindeyiz. Birincisi Türkiye’de bulunan sığınmacılar meselesidir. Ülkemizde ilerleyen süreçlerde güvenlik, ekonomi, sosyal maliyetleri olabilecek bir konudur.
İkincisi Türkiye’deki deprem gerçeğidir. Deprem konusu ulusal güvenlik meselesidir. Çok daha büyük sarsıcı insanı ekonomik sorunlar yaratabileceği depremler konusunda kollar sıvamamız gerekmektedir.

Üçüncüsü toplumu derinden sarsan ekonomik sorunlardır. 28 Mayıs’ı ülkece ekonominin gereklerine uygun, sağlıklı kararlar alınması gerekmektedir. 

"TERÖRÜN SİYASİ UZANTILARININ SİYASETTEN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR"

Dördüncü temel konu ise terör eylemlerine yönelik istikrarlı mücadelenin devam ettirilmesidir. Her kesim siyaset yapma hakkına sahiptir bu teminat altına alınmalıdır. Terörün siyasi uzantılarının Türk siyasetinden temizlenmesi gerekmektedir. Türk siyasetinde bozulan nezaketi geri getirmek, bozulan imajını ve halka gerileyen güvenini kazanacak bir kampanya yürütmek hedefimizdi. Kısıtlı imkanlarla bir kampanya yürütmeye çalıştık. Kampanya boyunca benimsediğimiz tavrın, aldığımız toplumsal tepkilere bakılırsa kendi ittifakımız adına önemli ve olumlu bir hava yarattığımızı düşünüyoruz.

Başta Mavi Vatan tezimiz olmak üzere önemli dış politika hamlelerinin desteklenerek sürdürülmesi sağlanmalıdır. Türk dünyası ile entegrasyon çalışmalarına hız verilmelidir. Ekonomimizdeki faiz odaklı yürütülen politikalar yeniden gözden geçirilmelidir.

İSTİKRAR VURGUSU YAPTI

Yukarıda sayılan tüm hususların hayata geçirilmesi ülkemizdeki istikrarla doğrudan bağlantılıdır. Yeni geçilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde istikrarın temelinde parlamento ve cumhurbaşkanının aynı ittifakta olması önem arz etmektedir. Millet ittifakı yeterli başarıyı gösterememiş parlamento çoğunluğunu sağlayamamış istikrar faktörünü ıskalamıştır.

Kimseden bir görev talep etmedik. Atatürkçü ve milliyetçi ilkelerin ve inanç siyasette rehberimiz olmuştur. Türk milletinin bekası ve bölünmez bütünlüğü siyasetimizin temelini teşkil etmiştir. Sürdürdüğümüz müzakereler aşağıdaki ilkeler çerçevesinde neticelenmiştir. PKK, FETÖ gibi karşı kesintisiz istikrarlı kararlı mücadele devam ettirilecektir. Sığınmacılar ve kaçaklar meselesinde bir takvim mevcuttur. Ülkemizdeki sığınmacıların takvim çerçevesinde ülkelerine güven içerisinde geri gönderilmesi için tüm şartlar zorlanacaktır. Sınırlarımızdan kaçak geçişlerin önlenmesi için tedbirler üst seviyeye çıkarılacaktır.

Her iki aday ile görüşmelerimiz devlet adamı ve karşılıklı nezaketle gerçekleşmiştir. Bu müzakere ve istişareler tabandan gelen mesajlar neticesinde seçimlerin ikinci turunda Cumhur İttifakı adayı sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceğimizi beyan ediyorum."

ADALET PARTİSİ KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK AÇIKLADI 

Cumhurbaşkanı Seçimi'nde tek aday çıkaran Ata İttifakı, ilk turun ardından ittifak olarak karar alma sürecini sonlandırdı.

Ata İttifakı bileşenlerinden Adalet Partisi, seçimlerin ikinci turunda Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıklarken Zafer Partisi'nin seçim kararının yarın saat 11.00'de Genel Başkan Ümit Özdağ tarafından açıklanması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER