Sokağa Çıkma Kısıtlaması 23-24-25-26 Nisan'da 31 İlde Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarabya'da Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından sonra önemli açıklamada bulundu.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması 23-24-25-26 Nisan'da 31 İlde Uygulanacak

Az önce Kabine'nin 28. toplantısı tamamlandığı, bir süredir olduğu gibi bu toplantıda da ana gündem maddesi koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yaptıkları ve yapacakları çalışmalar olduğunu, ayrıca Suriye, Libya ve Ege'de gelişmeler başta olmak üzere önemli güvenlik konularıyla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın ve Türkiye'nin dikkatini salgınla mücadeleye vermesini fırsata çevirmek isteyen Suriye rejiminin İdlib'te saldırganlığını artırdığını gördüklerini belirten Erdoğan, "Türkiye, Rusya ile vardığı 5 Mart mutabakatına bağlılığını korumakla birlikte rejimin saldırganlığına da geçit vermeyecektir.

Ateşkesi ve mutabakatın diğer şartlarını ihlal yapan rejim, böyle devam etmesi durumunda çok ağır kayıplarla bunun bedelini ödeyecektir. Aynı şekilde İdlib'te ateşkes iklimini bozmak için provakatif eylemler düzenleyen karanlık örgütlere de müsamaha göstermeyeceğiz.

Türkiye'nin gücünü, uluslararası hukuktan ve kendi çıkarlarını koruma iradesinden alan kararlı duruşuyla Akdeniz'de tüm oyunları da bozmayı devam ettireceğini söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

Libya ile imzaladığımız Akdeniz'de Deniz Yetki Alanların Sınırlandırılması Mutabakat Muhtırası'ndan kaynaklanan rahatsızlığın devam ettiği anlaşılıyor. Halbuki bu muhtıra Birleşmiş Milletler'e de bildirilmiş ve böylece süreç tamamlanmıştır.

Sığınmacılara karşı insanlık dışı tavırlarını sürdüren ülkelerin, bu hukuksuz ve vicdansız eylemlerinden bir an önce vazgeçmelerini bekliyoruz. Meşru Libya hükümetinin sahada son dönemde elde ettiği kazanımlar ise bu ülkede darbeci Hafter'in gerçek yüzünün daha iyi görülmeye başlandığının işaretidir. Buradan uluslararası kamuoyunu bir defa daha darbeci Hafter'e karşı ülkenin meşru yönetimine destek vermeye davet ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan bölücü örgütün Türkiye'nin salgın hastalıkla mücadele döneminde dahi eylem teşebbüslerine ara vermemesinin, terörizmin çirkin yüzünü bir defa daha ortaya koyduğunu söyleyerek, Sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütüne nefes aldırmamakta, her fırsatta başını ezmekte kararlıyız.

Bu doğrultuda yürüttüğümüz operasyonlarla son iki haftada toplam 38 teröristi etkisiz hale getirdik. Türkiye'nin iç ve dış güvenliğiyle alakalı çalışmalarımızı, kesintisiz ve tavizsiz bir şekilde sürdürüyoruz.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması 23-24-25-26 Nisan'da 31 İlde Uygulanacak

Türkiye'nin koronavirüs salgınıyla mücadelesini 4 ana başlık etrafında geçirdiğini anlatan Erdoğan, bunlardan birincisinin insanlar arasındaki fiziki mesafeyi sağlamak olduğunu söyledi.

Okulların ve 212 bin işletmenin tatil edilmesinden, şehirler arası ulaşımın sınırlandırılmasına ve sokağa çıkma yasaklarına kadar bütün bu tedbirlerin, bu amaca yönelik olduğunu aktaran Erdoğan, İkincisi sağlık sisteminin kesintisiz işlemesini temindir.

Bu hususta da hasta yatağı, yoğun bakım yatağı, solunum cihazı gibi kritik konular başta olmak üzere her alanda çok iyi seviyedeyiz. Üçüncüsü gıda ve temizlik gibi temel hizmet alanlarında üretim, tedarik ve perakende zincirinin aksamamasıdır.

İstisnai birtakım görüntüler dışında bu konuda da sıkıntımız bulunmuyor. Ülkemizin hiçbir yerinde herhangi bir ürünün eksikliği, yokluğu, yetersizliği söz konusu değildir.

Dördüncüsü de kamu düzeninin bozulmamasıdır. Polisimiz, bekçimiz, jandarmamız tüm unsurlarıyla kamu düzeninin sağlanması yanında Vefa Sosyal Destek Gruplarına katkı vermek suretiyle fedakarca görevlerini yürütüyor.

Yeni tip koronavirüsle mücadele

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs salgının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: Salgının hızını engellemek için halen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır.

Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor. Hastane yatak ve yoğun bakım konusunda mevcut kapasitemizi güçlendiriyoruz. Yeşilköy ve Sancaktepe'de her biri 1005'er yataklı iki kalıcı hastanemizin inşaatı şu anda hızla sürüyor. Milletimizin çok büyük bir bölümünün açıklanan tedbirlere uyması sayesinde salgının felaket düzeyine ulaşmasının önüne geçtik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, stoku bulunan kritik ilaçların üretimine yerli firmaların da başladığını belirtti.

Erdoğan, Savunma sanayisinde gerçekleştirdiğimiz büyük atılımı tıbbi cihaz ve ilaç başta olmak üzere kritik tüm alanlarda sürdüreceğiz.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması 23-24-25-26 Nisan'da 31 İlde Uygulanacak

Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasını tarım, sağlık ve gıda hizmetleriyle temel üretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde bir süre daha devam ettireceğiz.

Erdoğan şunları söyledi: Amacımız önlemleri en titiz şekilde uygulayarak salgının seyrini ülkemizin Ramazan Bayramı sonrası normale dönüşüne imkan sağlayacak seviyeye indirmiş olmaktır.

Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında toplanan para tutarı da 1 milyar 800 milyon liraya yaklaştı.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: Asli işlerini yürütemeyen CHP'li belediyelerin ısrarla ve salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri bu tür faaliyetlerin amacı halka hizmet vermek değil, şov yapmaktır. Sorun ekmek dağıtmak değil, bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz, plansız, programsız, izinsiz şekilde yapmaktır.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER