Yeni TBMM Başkanı belli oldu

AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM’nin 30. Başkanı seçildi. Kurtulmuş, Meclis’te 16 siyasi partinin temsil edildiğini hatırlatarak "Anayasanın bana vermiş olduğu tarafsızlık ilkesi çerçevesinde Meclis Başkanlığı görevini bütün siyasi partilerle diyalog içerisinde sürdüreceğim" dedi.

Yeni TBMM Başkanı belli oldu

Milletvekilleri bugün yeni TBMM Başkanı’nı seçmek için toplandı. Meclis Başkanlığı seçiminde, AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, YSP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Cihan Paçacı, DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun ve TİP Hatay Milletvekili Can Atalay yarıştı. 

İŞTE İLK TURUN SONUCU

 • Numan Kurtulmuş: 317
 • Tekin Bingöl: 131
 • Tülay Hatimoğulları Oruç: 51
 • Cihan Paçacı: 42
 • Mustafa Yeneroğlu: 16
 • Serap Yazıcı Özbudun: 20
 • Can Atalay :3
 • Geçersiz: 6
 • Oy kullanmayan vekil sayısı: 13

Gizli oyla yapılan seçimin birinci turunda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu (400 oy) sağlanamadı ve ikinci tura geçildi.

İŞTE İKİNCİ TURUN SONUCU

 • Numan Kurtulmuş: 321
 • Tekin Bingöl: 131
 • Tülay Hatimoğulları Oruç: 51
 • Cihan Paçacı: 41
 • Mustafa Yeneroğlu: 15
 • Serap Yazıcı Özbudun: 21
 • Can Atalay: 3
 • Geçersiz: 3

Seçimin ikinci turunda da yeterli çoğunluk sağlanamadı ve üçüncü tura geçildi.

ÜÇÜNCÜ OYLAMADA TBMM BAŞKANI BELLİ OLDU

TBMM Genel Kurulunda yapılan üçüncü tur oylamada 584 milletvekili oy kullandı. AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321, CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl 160, Yeşil Sol Parti (YSP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç 51, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı 43, TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay 4 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

Üçüncü tur oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunu (301 milletvekili) sağlayan AKP İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM’nin 30. Başkanı oldu. Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Başkanı seçilen Kurtulmuş’a başarılar diledi.

.

“BİREYLER GEÇİCİ, KURUMLAR KALICI”

Kurtulmuş, teşekkür konuşması yaptı ve muhalefet sıralarına giderek tek tek tokalaştı. Konuşmasında “Bu oturumlara devlet adamı vasfıyla başkanlık yapan Devlet Bahçeli'ye teşekkür ediyorum” diyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

* “Cumhuriyetin ikinci asrının başındayız. 2023 sadece tarih olmanın ötesinde, varmak istenen hedef olarak önümüze gelmiştir. İlk yüzyılda Türkiye önemli merhalelerden geçti. TBMM, devlet kuran bir Meclis'tir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarını minnet ve şükranla yad ediyorum. İki hedefimiz var; tam bağımsız Türkiye ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türkiye'nin sözü etkili olmasına TBMM olarak omuz, destek vereceğiz. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözü sadece bir slogan değilse, Türkiye Yüzyılı da milletimizin tamamı için ortak bir amaçtır. Biliyoruz ki insanlar fani, kurumlar ve kurallar kalıcıdır.

“ELLERİMİZİ YUMRUK YAPMADAN”

* Seçim geride kaldı. Her birimizi yüzlerce konuşma yaptı, bazen maksadını aşan sözler söylenmiş olabilir. Siyasi tahammülsüzlükler ortaya çıkmış olabilir. 16 partinin yer aldığı bir Meclis'in olması demokrasi bakımından bir zenginliktir. Meclis'in bir kavga, tartışma yüksek sesle birbirinin rencide ederek, ötekileştirerek sözlerin tartışıldığı mekan olmaktan kurtarmak bizim vazifemizdir. Fikirlerimizi tartışacağız, partilerimizin görüşlerini ifade edeceğiz ama asla ellerimizi yumruk sıkmadan, birbirimizi kırmadan konuşacağız. Türkiye Yüzyılını hep birlikte kuracağız. Her bir milletvekilimize ‘hoş geldiniz' diyorum.

“BAKANLAR UYARIMIZI DİKKATE ALACAK”

* Yemin ederek göreve başlayan bakanlarımızla TBMM çatısı altında olumlu karşılıklı müzakere ile ama yeri geldiği zaman Meclisimizin uyarılarını da dikkate alarak yapacakları faaliyetlerinde başarılar diliyorum. Milletimizin bu seçimde Erdoğan'ı Türkiye Yüzyılının lideri olarak tescil etmiştir. Yürütme, yargı, yasama güçler ayrılığı prensibine uyarak hep beraber mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizi bekleyen önemli meseleler var. Bu Meclis Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk Meclisidir. Darbe izlerini taşıyan Anayasa yükünden Türkiye kurtulmalıdır. Yeni Anayasa ile Türkiye'nin önü açılmalıdır.”

Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli, görevini TBMM Başkanlığı’na seçilen Numan Kurtulmuş’a devretti.

ERDOĞAN, KURTULMUŞ’U TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Numan Kurtulmuş'u telefonla arayarak tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş'u telefonla arayarak tebrik etti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, görüşmede, Numan Kurtulmuş'un TBMM Başkanı seçilmesini kutlayarak, yeni yasama döneminin hayırlı olması ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu” ifadeleri kullanıldı.

.

NUMAN KURTULMUŞ KİMDİR?

Numan Kurtulmuş, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “doçent” unvanını alan Kurtulmuş, ABD’de Cornell Üniversitesinde akademik çalışmalarını sürdürdü, 2004’te profesör oldu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde uzun yıllar Sosyal Siyaset ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında ders veren Kurtulmuş, 1998 yılında aktif siyasete girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2008’de Saadet Partisi Genel Başkanı seçilen Kurtulmuş, 1 Kasım 2010’da Halkın Sesi Partisini (HAS Parti) kurdu. HAS Parti, 2012’de bütünleşme kararı alarak AKP ile birleşince, Kurtulmuş, AKP’de Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

62. Hükümet’te Başbakan Yardımcılığı, 63, 64 ve 65. Hükümetler döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Hükümet Sözcülüğü görevlerini üstlenen Numan Kurtulmuş, 65. Hükümet’te yapılan değişiklikle Kültür ve Turizm Bakanı oldu.

AKP 6. Olağan Kongresinde MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, AKP Genel Başkanvekilliği görevini yürütüyordu. Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.

SÖZCÜ GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER