YSK’dan geri adım: Beş ülkede oy verme süresi yeniden beş gün

CHP'den yapılan itirazın ardından YSK; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy verme işlemi süresinin uzatılmasına, bu ülkelerde 20-24 Mayıs'ta oy kullanılmasına karar verdi.

YSK’dan geri adım: Beş ülkede oy verme süresi yeniden beş gün

Türkiye, 28 Mayıs'ta 13. Cumhurbaşkanı'nı belirlemek için yeniden sandığa giderken, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy kullanılacak tarihler belirledi. Büyükelçiliklerden yapılan yazılı açıklamaya göre, 20-21 Mayıs tarihlerinde seçmenlerin oy kullanabileceği belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimine göre ise, ikinci tur için yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 20 Mayıs'ta başlayıp 24 Mayıs'ta sona erecek.

SÜRENİN DÜŞÜRÜLMESİNE TEPKİ YAĞDI

Karara sosyal medyada çok sayıda eleştiri ve tepki geldi. ABD'de yaşayan birçok vatandaş, oy kullanabilmek için uzun saatler uçuş yapmaları gerektiğini belirterek, iki gün sürenin çok yetersiz olduğunu vurguladı. Bazı seçmenler de, iki gün süre verilen ülkelerin, ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu'na en çok oy veren ülkeler olmasına dikkat çekti.

YSK CHP'NİN İTİRAZINI DEĞERLENDİRDİ

Seçmenin rahatsızlığının ardından CHP, YSK'ya itirazda bulunarak, sürenin dört gün olarak uygulanmasını talep etti. Bunun üzerine itirazı inceleyen YSK, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy verme işlemi süresinin uzatılmasına, bu ülkelerde 20-24 Mayıs'ta oy kullanılmasına karar verdi.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER