Ankara'da asistanlardan G(ö)rev çağsırı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) asistan hekimleri, 19 ve 20 Nisan günlerindeki Beyaz G(ö)rev öncesi, sorunlarını kamuoyu ile paylaşmak üzere 18 Nisan 2011 tarihinde HÜTF bahçesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ankara'da asistanlardan G(ö)rev çağsırı
Basın açıklamasında, performansa dayalı ücretlendirmenin sağlıkta verim sağlamadığı aksine halka zarar verdiği vurgulandı.

Asistan hekimler adına basın açıklamasını okuyan Dr. Melike Koşarsoy, işletme olarak görülen eğitim ve araştırma hastanelerinin kar edebilmeleri için hastalara 5 dakika muayene hakkı verildiğini; nitelikli değil, nicelikli sağlık hizmet anlayışı ile “sürümden kazanma” amacı güdüldüğünü söyledi.

Konuşmasında Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı eleştiren Koşarsoy, halkın yakın gelecekte kanser ya da kronik hastalığı olan yakınını muayene ve tedavi ettirebilmekte zorlanacağına dikkat çekerek, bu sistem ile eğitim gören tıp öğrencilerinin ve ihtisas yapan asistan hekimlerin eğitim saatlerinden çalındığına, karmaşık vakaların tanısının konulması, tedavisinin planlanması için gerekli olan saatlerde asistanların ve hocaların hasta bakmaya mecbur bırakıldığına dikkat çekti.

Sağlık sisteminin sorunlarının bunlarla sınırlı olmadığı söyleyen Koşarsoy, güvencesiz ve ödemesiz hizmet vermek zorunda olan yabancı uyruklu doktorların da haklarının gasp edildiğini; bu hekimlerin ucuz işgücü olarak görüldüğünü kaydetti.

Kadrolu çalışanlarla aynı işleri yapan ancak özlük ve ücret hakları olmaksızın çalıştırılan taşeron işçilerin sorunlarının da arttığını belirten Koşarsoy, hastaneye yıllarını veren sağlık çalışanlarının sözleşmelerinin yenilenmediğini, ihale fesihleri ile işten çıkarıldıklarını ifade etti.

25 Şubat’ta Ankara’da bir günlük iş bırakmalarına neden olan sorunların çözülmediğini, 13 Mart eyleminde Sıhhiye’de binlerce asistan olarak seslerini duyurmaya çalıştıklarını ancak geçiştirildiklerini dile getiren Koşarsoy, “19 20 Nisan’da G(ö)REV’deyiz” dedi.Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER