Aralarında Turkovac da Var

Avrupa Birliği yarından itibaren geçerli olacak yeni seyahat kurallarını açıkladı. 1 Şubat itibarıyla başlayacak olan kurallarda aşı kararları dikkat çekti. Açıklamada, Çin aşısı olarak bilinen Sinovac'ın CoronaVac aşısı, Turkovac ve Rus aşısı Sputnik V aşısını yaptıranlar blok ülkelere seyahat ederken aşı yaptırmamış olarak kabul edilecek.

Aralarında Turkovac da Var

Avrupa Birliği ülkeleri seyahat kurallarını güncelleyerek yeni aşı kararı aldı. Blok ülkelere yapılacak seyahatlerde, ikinci aşının üzerinden 270 gün geçen kişilerin Sputnik V, Turkovac ve CoronoVac aşısı geçersiz sayılacak.

ALMANYA'NIN YENİ SEYAHAT KARARI

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Almanya, koronavirüsü geçirenlerin raporlarını üç ay geçerli kabul edecek. Öte yandan Almanya'ya seyahatlerde güçlendirici aşı yaptırmadan gidenler ve sınırda sorun çıkaranların ülkeye girişi engellenebilecek.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN YENİ SEYAHAT KURALLARI

AB üyesi ülkelerle birlikte, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve hatta ABD ile Kanada için de uygulanacak kurallar, hem AB içinde dolaşımı, hem de AB'ye giriş şartlarını değiştiriyor.

İşte AB'ye girişte ve AB ülkeleri arasındaki serbest dolaşımda uygulanacak yeni “koronavirüsü seyahat” kuralları;

1) AB'NİN TANIDIĞI AŞI VE PASAPORT: AB'nin tanıdığı aşılardan (Moderna, BioNTech, AstraZeneca, Johnson ve NovaVax) yaptıranlar dijital aşı pasaportu ile kanıtlayacak. Aksi halde, AB içerisinde dolaşamayacaklar. İki aşının geçerliliği, geçen zamana göre bitiyor. Almanya bu ay NovaVax’la aşılamaya başlıyor.

2) GÜÇLENDİRME AŞISI OLANLAR: Ana kural, iki aşının ardından yine AB'nin tanıdığı 5 aşıdan biriyle üçüncü aşıyı (hatırlatma dozu) olmak. Üçüncü aşıyı olanlara AB içerisinde tam serbesti olacak. Ayrıca test sonucu istenmeyecek.

3) İKİ AŞI 270 GÜN GEÇERLİ: İkinci aşının üzerinden 270 gün geçmişse, kişiler aşılanmamış sayılacak. Örneğin geçen yıl haziran ayında ikinci BioNTech aşısını olmuş kişinin “Aşı Pasaportu”nun geçerliliği, mart ayında bitecek. Hiç aşılanmamış sayılacak.

4) TURKOVAC, SİNOVAC, SPUTNIK V: Bu aşılar AB tarafından tanınmıyor. Türkiye henüz AB’ye resmi başvuru yapmadı. İki BioNTech yaptırmış Türk vatandaşları, üzerinden 9 ay geçmişse, ya da geçmek üzereyse yine BioNTech ya da Moderna olmalı. Yoksa “aşısız” sayılacak.

5) AŞISIZ SAYILANLARIN DURUMU: Hiç aşı yaptırmamış olanlar ya da AB'nin tanıdığı aşılardan yaptırmayanlar, bu aşılardan güçlendiricileri yaptırmayanlardan ülkeye girişte “PCR testi ya da hızlı test” istenecek. Karantina uygulanacak. Vizeleri geciktirilebilecek. Testten kaçınanlar ya da şüpheli görülenler ülkeye alınmayabilecek.

6) ÇOCUKLAR VE İSTİSNALAR: Aşı şartları bazı gruplar için yumuşatıldı. Uluslararası nakliyatta çalışan TIR sürücüleri, tıbbi nedenlerle seyahat etmek zorunda kalan hastalar, denizciler ve 12 yaşından küçük çocuklarda, katı aşı kuralları aranmayacak. 18 yaşına kadarki çocukların seyahatlerinde de test yetebilecek.

7) İYİLEŞMİŞ OLANLAR: Corona virüsünü atlatıp da bağışıklık geliştirmiş olanlar, aşı olmadan sadece altı ay haklardan yararlanabilecek. Almanya için bu süre üç ay. Almanya'da corona atlatmış kişi, üç ay içinde güçlendirici aşısını olmazsa, aşı yaptırmamış sayılacak.

8) AVRUPA SEYAHAT HARİTASI: Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, her hafta “Risk Haritası” yayınlayacak. Yeşilden koyu kırmızıya doğru skala olacak ve bu skala yapılan test sayısına, ortalama yeni enfeksiyon sayısına, aşılama oranına göre belirlenecek. Yeşil “seyahat uyarısı yok” anlamına gelirken sarı az ve kırmızı çok enfeksiyonu gösterecek. Koyu kırmızı yerler ise gidilmemesi gereken bölgeler olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER