Asistan hekimler istediklerini 4 saatte aldı

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Edirne Tıp Fakültesi’nde görevli asistan hekimlerin, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yaptığı iş bırakma eylemi etkili oldu. Rektörlük, şartların iyileştirileceği sözü verince eylem sona erdi.

Asistan hekimler istediklerini 4 saatte aldı
Edirne Tıp Fakültesi’nde görev yapan 350 asistan hekimden Acil Servis ve Yoğun Bakım Ünitesi’nde görevli 50 hekim dışındaki 300 hekim, fazla çalıştırıldıklarını ve döner sermayelerinin kesildiğini öne sürerek, geçen pazartesi günü hastane bahçesinde, hastaların desteği ile davul ve zurna eşliğinde iş bırakma eylemi yaptı. Asistan hekimlerin yaptığı bu eylem, 4 saat içinde etkili oldu. TÜ Rektörlüğü, eylemin başlamasından 4 saat sonra hekimlere haklarının iyileştirileceği sözünü verdi. Bunun üzeirne iş bırakan hekimler, görevlerine döndü.

ASİSTAN HEKİMLERİN YENİ HAKLARI

Rektörlük ile yapılan görüşmeler sonrası, asistan hekimler şu haklara sahip olacak: Ücretsiz yemek, araştırma görevlileri arasında döner sermaye farkı olmayacak ve herkese eşit döner sermaye dağıtılması kararlaştırıldı. Ayrıca, araştırma görevlilerine verilen döner sermaye miktarları iyileştirilerek, denetleme komisyonuna 4, dağıtım komisyonuna 1 asistan atanacak. Ayrıca yabancı uyruklu asistanlara döner sermaye verilecek ve nöbet sonrası izin ve yıllık izinlerin tam kullanılması konusunda bölümlerle görüşme yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER