Bakan Koca: Eksikliği hissedilen ilaçlar kısa zamanda piyasaya verilecek

Sağlık Bakanı Koca, temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretiminin artırıldığını belirterek, "Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı sorunlar var. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek" dedi.

Bakan Koca: Eksikliği hissedilen ilaçlar kısa zamanda piyasaya verilecek

Türkiye'de süregelen ilaç krizi büyüyüp, hastaları giderek daha fazla mağdur ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, ilaçların temininde sorunlar olduğunu vurgulayarak, kısa zamanda bunun çözüleceğini söyledi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada "Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı sorunlar var. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek" ifadelerini kullandı.

'RUHSATLI İLACIN SAHTE OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL'

Bakan Koca, ayrıca az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye'de ruhsatı bulunmayan bazı ilaçlar olduğunu vurgulayarak "Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemine kaydını sağlayacağız. Her bir ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası var. Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemine kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil" dedi.

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER