Bebek Mamalarında Çifte Standart!

İstanbul Eczacı Odası'ndan bebek mamalarıyla ilgili basın açıklaması

Bebek Mamalarında Çifte Standart!

İstanbul’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı yetkililer tarafından yapılan rutin eczane denetimlerinde, eczanelerimizde bulunan bebek mamalarının görünür raflardan kaldırılması istenmektedir.

Bu isteğin gerekçesi; UNICEF işbirliğinde Sağlık Bakanlığı tarafından 1991 yılından beri yürütülen “Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” adlı program kapsamında uyulması şart koşulan anne sütü muadili ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili uluslararası yasadır.

Odamız Sağlık Bakanlığı’nın anne sütünü teşvik için yürüttüğü bu programı desteklemektedir. Üstelik üyelerini de bu konuda bilinçlendirmeyi görev edinmiştir.

Ancak bebek mamalarının eczanelerimizden çok daha fazla sayıda market raflarında, gerekli saklanma koşullarına bile uyulmadan (bazı marketlerde insektisitlerle yan yana), hiçbir sağlık danışmanı olmadan, üstelik tüketimi artırmak amaçlı çeşitli kampanyalarla satışa sunulduğunu da üzülerek görmekteyiz.

Bakanlıkça yürütülen bu programın sadece eczaneleri kapsaması ve mamaların marketlerdeki satışlarının denetimsiz ve son derece uygunsuz koşullarda sürüyor olması, bu konuda gösterilen çabanın yüzeysel kalmasına neden olmaktadır.

Anne sütüyle beslenmenin yaygınlaştırılması ve gelecek nesillerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için son derece yerinde bulduğumuz ve desteklediğimiz bu program dahilinde mamaların marketlerdeki satışlarının engellenmesinin gereği çok açıktır.

Anne sütü muadillerinin pazarlanmasıyla ilgili uluslararası yasa uygulanmak isteniyorsa, mamaların sadece eczanelerde, eczacı danışmanlığında annelere sunulmasının gerekliliği büyük önem taşımaktadır.

Sağlık Bakanlığı yetkililerini bu konuya duyarlılık göstererek gerekli önlemleri almaya çağırırız.

Saygılarılarımızla.


İstanbul Eczacı Odası

Yönetim Kurulu

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER