BİLİM KURULU TOPLANTISI ERTELENDİ MASKE KARARI HAFTAYA KALDI

Bilim Kurulu toplantısıyla ilgili flaş karar

BİLİM KURULU TOPLANTISI ERTELENDİ MASKE KARARI HAFTAYA KALDI

Bugün yapılması planlanan ve kapalı alanlarda maske kullanımına ilişkin önemli kararların alınması beklenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nda tarih değişti. Bakan Koca, "Bilim Kurulumuz bugün tarihi bir toplantı yapacaktı, toplantının günü 27 Nisan Çarşamba olarak değişti" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılması planlanan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ertelendiğini duyurdu.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Koronavirüs Bilim Kurulu son toplantısını 2 Mart'ta yapmıştı. Salgınla mücadele tarihine geçecek o toplantıda alınan kararların isabetini hep birlikte gördük. Bilim Kurulumuz, daha da tarihi bir toplantıyı bugün yapacaktı. Bu toplantının günü, 27 Nisan Çarşamba olarak değişti."

MASKE KULLANIMIYLA İLGİLİ KRİTİK KARARLAR ALINACAK

Bilim Kurulu'nda, okullarda maske kullanımı dahil olmak üzere bu anlamda önemli kararlar alınması bekleniyor. Vaka sayıları ve yoğun bakım hasta sayılarının da gündeme alınacağı toplantıda, koronavirüsle mücadeleye ilişkin yeni dönemin yol haritası çizilecek.

'SALGINI ZİHNİMİZDEN ÇIKARMA ZAMANI'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından birini yapacaklarını şu sözlerle duyurmuştu:

"Kanaatimce bu toplantı Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından biri olacaktır. Koronavirüs salgını halen gündemimizde olsa da artık zihnimizden çıkarma zamanı gelmiştir. Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, COVID servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu'nda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce bu toplantı Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından biri olacaktır."

VAKA TABLOSUNDA SON DURUM

Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu'nu "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaştı.

Buna göre, son 24 saatte 162 bin 855 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 217 kişinin testi pozitif çıktı, 23 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 16 bin 561 oldu.
Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 369 bin 656 doza yükseldi.

18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER