Bilim Kurulu üyesi kısıtlamaların bitişi için tarih verdi

Vakalardaki düşüş seyriyle birlikte maske takma zorunluluğunun kapalı alanlarda kaldırılmasının ardından 'normalleşme' açıklamaları da peş peşe geliyor.

Bilim Kurulu üyesi kısıtlamaların bitişi için tarih verdi

Vakalardaki düşüş seyriyle birlikte maske takma zorunluluğunun kapalı alanlarda kaldırılmasının ardından 'normalleşme' açıklamaları da peş peşe geliyor. Son olarak Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımalardaki maske uygulaması kısıtlamalarının bir hafta, 10 güne kadar kalkacağını söyleyerek, "Bu virüs bu haliyle devam ederse artık 'geçmiş olsun' deme zamanı" ifadelerini kaydetti.

Karabük’te polis evinde düzenlenen protokol bayramlaşmasına katılan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, bayramlaşma sonrası açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs (Kovid-19) döneminde böyle bir salgının en ideal optimum nasıl yönetileceğini dünyaya gösteren bir ülke olduklarını belirten Prof. Dr. Yiyit, bunun da şu anda meyvelerini yemeye başladıklarını söyledi.

'OMICRON CİDDİ HASTALIK YAPMIYOR'

Virüsün geldiği noktada son varyant olan Omicron’un hızlı yayıldığını ama eski varyantlar gibi ciddi hastalık yapmadığı gerçeği ortaya çıktığı andan itibaren her şeyin yeniden güncellendiğini kaydeden Prof. Dr. Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımada devam eden maske takma zorunluluğunun ne zaman kaldırılacağına dair de tarih verdi.


Prof. Dr. Nurettin Yiyit

“Rakamlarımız olabildiğince hızla aşağıya doğru iniyor ve bu bizim için iyi bir kazanım oldu" diyen Prof. Dr. Yiyit'in açıklamaları şöyle:

"Şimdi mevcut haliyle yapılan toplantılar Omicron’un sağlık sistemi için bir yük olmadığı ve rakamların aşağıya iniş trendinin ineceğini gördük. Son Bilim Kurulu toplantımız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Külliye'de yapıldı ve bir daha gerekmedikçe toplantı yapmama kararına varıldı. Bütün o kısıtlamaları ve Kovid-19’un bize getirdiği sıkıntılardan hepsinden kurtulmaya karar verdik.

10 GÜNE KADAR KALAN KISITLAMALAR KALKABİLİR

Sadece toplu taşıma ve özellikle sağlık tesislerinde maske kullanımının bir süre devam etmesi ve bunun da günlük rakamın binin altına düştüğü anda kaldırılması söz konusu. Yakın bir zamanda muhtemelen bir hafta, 10 gün için en son kalan kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum.

GRİPTE NASIL TEDBİR ALIYORSAK ÖYLE OLACAK

Mevcut haliyle aslında virüs çok hızla yayılsa bile genel yaklaşım bir üst solunum yolu enfeksiyonuna döndü, yani akciğer tutumu çok fazla gözlemlemediğimiz için bu bizi çok rahat hareket etmeye itti.

Normal bir gripte nasıl bir tedbir alıyorsak, bunda da böyle yürümeye karar verdik. Gribin yoğun olduğu dönemde bireysel korunma tedbirlerinin ön plana çıktığı bir yol haritası seçiyoruz.

Hasta olan kişi kendini koruyor. 65 yaş üstü riskli olan hastalar daha çok dikkat ediyor ve aşılarını oluyorlar. Bu dakikadan sonra hasta olan, hastalık riski yüksek olanların tedbirlerini alacağı bir dönem.

'GEÇMİŞ OLSUN' DEME ZAMANI

Toplumsal anlamda biz herhangi bir kısıtlama ve yasaklama gibi bir niyetimiz yok. Bu virüs bu haliyle devam ederse artık geçmiş olsun deme zamanı. Yaşadığımız 2 yıllık sıkıntı ve stresin mazide tarihi yaşanmış 2 yıllık olay olarak kalma ve bırakılma zamanı. İnşallah bundan sonra da çok ciddi bir sıkıntı göreceğimizi düşünmüyoruz. Bu şekilde rahat düşünmemizi gösterecek şekilde gidiyor rakamlar. Sonbahar geldiğinde tekrar duruma bakacağız. Şu an için bir endişemiz ve kötü beklentimiz yok."

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER