Biontech Korona Aşısı İçin 116 Yıllık Tesisi Satın Alıyor

Almanya'da faaliyet gösteren, ilaç geliştirme firması BioNTech, merkezi İsviçre'de bulunan ilaç şirketi Novartis'in Almanya'nın Marburg kentindeki üretim tesislerini satın almak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Biontech Korona Aşısı İçin 116 Yıllık Tesisi Satın Alıyor

Almanya'da faaliyet gösteren, Türk bilim adamı Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu ilaç geliştirme firması BioNTech, merkezi İsviçre'de bulunan ilaç şirketi Novartis'in Almanya'nın Marburg kentindeki üretim tesislerini satın almak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Almanya'nın Mainz kentinde faaliyet gösteren BioNTech'ten yapılan açıklamada, Marburg'daki ilaç üretim tesisinin satın alınması için Novartis ile anlaşma yapıldığı belirtildi.

Anlaşmanın finansal detaylarına dair bilginin yer almadığı açıklamada, BioNTech'in ilaç üretim tesisindeki 300 çalışanı da devralacağı söylendi.

Novartis'ten satın alınan 116 yıllık ilaç üretim tesisinin, BioNTech'in Almanya'daki üçüncü üretim tesisi olacağı bildirildi.

Yapılan Açıklamada, BioNTech'in üzerinde çalıştığı "BNT162b1" isimli Kovid-19 aşı adayı için yıllık 750 milyon doz üretim kapasitesine sahip olduğu söylendi.

Satın almanın, gerekli izinlerin alınmasından sonra bu yılın son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

BioNTech, dün yapmış olduğu açıklamada, Kovid-19 tedavisine yönelik aşının hızlı gelişimini desteklemek için Alman hükümetinden 375 milyon avroya kadar finansman desteği alınacağını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER