Burun Estetiği Olmadan Önce Neye Dikkat Etmeliyiz?

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal, burun estetiği öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyardı. 

Burun Estetiği Olmadan Önce Neye Dikkat Etmeliyiz?

Ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyatların başında burun estetiğinin geldiğini söyleyen Op.Dr.Bahadır Baykal, “Bazen görsel amaçlı yapılan bu ameliyat çoğu zaman da kişinin burun tıkanıklığını gidermek için yapılıyor. 

Estetik olarak daha güzel, fonksiyon olarak rahat nefes alabilen sağlıklı bir burun elde etmektir. Burnu yüz ile uyumlu hale getirmek için burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yapılabilir. 

Bu ameliyatla burun küçültülebilir veya büyültülebilir, kontüründe değişiklikler yapılabilir, burun sırtındaki kemer düzeltilebilir, burun ucunun kalkıklığı ayarlanabilir. 

Fakat tüm bunların ne kadar ve ne derece gerçekleşebileceğine kişinin kıkırdak ve kemik yapısı ile cildinin kalınlığı izin verir.

Op.Dr.Bahadır Baykal, burun estetiği içi uygun adayları şöyle sıraladı; “Burun çok geniş veya uzunsa,Burun kemiği kırık ve çökükse, Travma veya kaza sonrası burnun şekli değişmişse, Burunda gözlük kullanımını engelleyecek derecede büyük kemer varsa,Burun ucu düşükse,Burun delikleri asimetrikse,Burun aksında eğrilik varsa,Burun tıkanıklığı sorunu burnun şekil bozukluğundan kaynaklanıyorsa” Op.Dr.Bahadır Baykal, burun ameliyatı öncesi neler yapılması gerektiğini konsunda ise şunları söyledi:

Aspirin ve aspirin içerikli ilaçları kullanmayı bırakmalısınız. 

Nezle, grip ya da başka bir hastalıkla ilgili problem yaşıyorsanız, doktorunuza konuyla ilgili bilgi vermelisiniz. 

Sigara, iyileşme zamanını olumsuz yönde etkiliyor bu sebeple sigara içmeyi ameliyatınızdan en az 2 hafta önce bırakmalısınız. 

Bitkisel takviyeleri kullanmayı bırakmalısınız. 

Özellikle yaz aylarında ameliyat olacak hastalarımızın yüzlerini güneş ışınlarından korumaları gerekli. 

Alkol ve alkollü içecekleri, ameliyatınızdan en az 1 hafta önce bırakmalısınız. 

Burun estetiği ameliyatından 1 gün önce yapmanız gerekenler.

Yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla güzelce temizleyin. 

Oje ve tırnak cilalarınızı çıkarmayı unutmayın. 

İyi ve rahat bir uyku uyumaya çalışın. 

Gece yarısından sonra yemek yemeyin, su dahil hiç bir şey içmeyin. 

Ameliyat sonrasında giymeniz için yanınıza önden düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler alın. Burnunuz hassas olacağı için küçük darbeler bile problem olabilir. 

Burun estetiği ameliyatı olacağınız gün neler yapmalısınız.

Ameliyat öncesi birşeyler yiyip içmeyin. 

Yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla temizleyin. 

Makyaj yapmayın, renksiz dudak kremleri de dahil olmak üzere herhangi bir ruj kullanmayın. 

Peruk, kaynak saç, saç tokaları ve mücevherlerinizi çıkarın. 

Regl döneminde burun ameliyatı.

Menstrual döngü, burun estetiği ameliyatlarını olumlu ya da olumsuz anlamda etkilememektedir. Hasta kendisini rahat hissettiği sürece, ameliyatı rahatlıkla yapılabilmektedir. 

Ameliyat öncesi tüketilmesi yasak olan besinler nelerdir ? 

Ameliyattan bir kaç gün önce tuz miktarınızı azaltmanız önemli. Eğer dengeli ve bilinçli yemek yiyorsanız sağlıklısınızdır. 

Fakat yine de söylemekte fayda var potansiyel alerjik yiyecekleri elemine edebilirsiniz süt, yumurta, ceviz, balık, kabuklu deniz ürünleri gibi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER