DOĞUM YAPAN ANNELERE SÜPER DESTEK

Doğum yapan anneye devletten süper destek!

DOĞUM YAPAN ANNELERE SÜPER DESTEK
Sağlık Bakanlığı yüzbinde 15,4'e kadar düşürülen anne ölümlerini daha da aşağı çekmek için gebelik öncesi ve sonrasına ilişkin bir dizi önlem aldı

 
Sağlık Bakanlığı yüzbinde 15,4'e kadar düşürülen anne ölümlerini daha da aşağı çekmek için bir dizi önlem aldı.
 
Normal doğum yapan anne; herhangi bir problem gelişmemişse en az 24, sezaryenle doğum yapmışsa 48 saat hastanede kalacak, riskli gebelikler yakından izlenecek. Taburcu edilen lohusalının takibi ise 42. güne kadar sağlık kuruluşunda veya evde devam edecek.
 
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 2002'de yüzbinde 62 olan, 2012'de ise yüzbinde 15,4'e düşürülen anne ölüm oranının daha da aşağı çekilmesine yönelik, doğum öncesi ve sonrasına ilişkin bazı önlemleri devreye sokma kararı aldı.
 
Doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetlerinde niteliğin artırılması ve belirli bir standart sağlanması amacıyla önceki yıllarda uygulamaya konulan "Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi" ve "Doğum Sonrası Bakım Yönetim Rehberi" ulusal ve uluslararası güncel literatür bilgileri ışığında bilim komisyonları tarafından gözden geçirilerek revize edildi.
 
Buna göre, anne adayına gebeliğin 4. ayından itibaren doğumdan sonraki 3. ayın sonuna kadar demir desteği verilecek, 12. hatadan itibaren D vitamini desteği alması sağlanacak, bağışıklığı yoksa Hepatit-B, grip sezonuysa ve 3. ayı geçmişse grip aşısı ve 12. haftadan itibaren tetanos aşısı önerilecek.
 
"Doğum Öncesi Bakım Yönetim Rehberi"ne göre izlenen her gebenin doğumunu hastanede yapması sağlanacak, doğum sonrasında herhangi bir problem gelişmediği takdirde anne, normal doğumda en az 24, sezaryende ise 48 saat hastanede izlenecek.
 
Lohusalının izlemi taburculuk sonrasında da 42. güne kadar sağlık kuruluşunda veya evde yapılmaya devam edilecek.
 
RİSKLİ GEBELİKLER İÇİN ÖNLEM
 
Önlenebilir anne ölümlerine neden olan risklerin tespit edilerek bunların yönetilmesi için de "Riskli Gebeliklerin Önlenmesi Programı" başlatıldı.
 
Program kapsamında oluşturulan bilim komisyonunca risklerin yönetimine ilişkin gebelik öncesinde, gebelikte, doğumda ve sonrasında yapılması gerekenleri içeren "Riskli Gebelikler Yönetim Rehberi" hazırlandı.
 
Rehberde, kalp ve damar hastalıkları, şeker, astım ve sara hastalığı bulunanlarda gebelik takiplerinin nasıl yapılması gerektiği ayrıntısıyla yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER