Doktorlar şiddeti protesto etti

İstanbul Tabip Odası, Esenyurt Devlet Hastanesi Acil servisinde görev yapan bir doktorun hasta yakınlarının saldırısına uğramasını protesto etti.

Doktorlar şiddeti protesto etti

13 Mart tarihinde akciğer kanaması geçirerek Esenyurt Devlet Hastanesi Acil servisine getirilen 55 yaşındaki bir vatandaş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Bunun üzerine hastaneye gelerek hastalarının ölümünden doktorları sorumlu tutan hasta yakınları, olay çıkararak doktorlara saldırdı.

İddiaya göre aynı ailenin yakınlarından biri daha dün gece sinir krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Hastane acil servisinde ölüm olayı sırasında nöbetçi olan doktoru gören hasta yakınları, ismi güvenlik nedeniyle açıklanmayan doktora saldırmaya başladı.

Dışarıdan gelen kişilerle birlikte sayılarının 20 kişiyi bulduğu iddia edilen saldırganlar, doktoru tartaklamak istedi. Bunun üzerine hastane personeli kapıları kapatarak hasta kabulüne geçici olarak ara verdi. Durumun polis bildirilmesi üzerine olayla ilgili bazı kişilerin gözaltına alındığı bildirilirken, saldırı sırasında acil servisin kapılarının kapatıldığı ve olay yerine polis gelene kadar hastanenin kapalı kaldığı belirtildi.

"Kaygıyla izliyoruz"

Doktorlara saldırı olayı üzerine İstanbul Tabip Odası bugün Esenyurt Devlet Hastanesi'nde bir basın açıklaması yaparak olayı kınadı. İstanbul Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Lale Tırtıl, sağlık çalışanı ve hekimleri hedef alan şiddet olaylarına bir yenisinin dün gece Esenyurt Devlet Hastanesi'nde yaşandığını belirterek, "16 Mart 2011 Çarşamba akşamı nöbetçi meslektaşımız hasta yakınları tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Aynı meslektaşımız iki gün önce de saldırıya uğradı. Özellikle son aylarda sağlık çalışanı ve hekimlere yönelik saldırıların arttığını kaygıyla izliyoruz. Bizler hastanelerdeki sorunların sorumlusu değiliz. Hiç bir hastanede tek saldırı ve şiddet olayının yaşanmadığı, hekimlerin hastaların tedavilerini düzenlerken tıbbi ihtiyaçları ve nitelikli sağlık hizmetinin gereklilikleri dışında bir baskı hissetmedikleri, hastaların, hasta yakınlarının ve hekimi ile birlikte ekip hizmetini sunan tüm sağlık çalışanlarının huzurlu bir biçimde hizmet sundukları bir sağlık ortamı istiyoruz" dedi.İSTANBUL TABİP ODASI'NIN BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİHEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELEN ŞİDDETİN SORUMLUSU SAĞLIK BAKANI’DIR..
Yine şiddet…  Yine hekim ve sağlık çalışanlarına…
Sağlık çalışanı ve hekimleri hedef alan şiddetin bir yenisi daha dün akşam Esenyurt Devlet Hastanesi’nde yaşandı. 16 Mart 2011 Çarşamba akşamı nöbetçi arkadaşımız iki gün önce de saldırıya uğramıştı.
Özellikle son aylarda pek çok sağlık ortamında olduğu gibi Esenyurt Devlet Hastanesi’nde de sağlık çalışanı ve hekimlere yönelik saldırıların arttığını kaygıyla izliyoruz.
Bilinmeli, farkına varılmalıdır ki hekimler ve sağlık çalışanları; acillerde, polikliniklerde, laboratuvarlarda, ameliyathanelerde koşullar ne olursa olsun hastalarını sağlıklarına kavuşturmak içn fedakârca çalışıyor… Bugün, şu anda bile…
Buna karşın başta Başbakan, Sağlık Bakanı olmak üzere sağlık politikalarının mimarı ve sorumlusu olan yöneticiler sağlık sistemindeki başarısız uygulamalarının sorumluluğunu hekimlere ve sağlık çalışanlarına yüklüyor.
Buradan bir kez daha duyuruyoruz. Bizler,
Hastanelerdeki izdihamların sorumlusu değiliz,
Sağlıktaki eşitsiz hizmet alımının sorumlusu değiliz,
Kesintisiz, uzun saatler çalışmışlığın izlerini taşıyan yorgun yüzlerimizin sorumlusu değiliz,
Daha iyi hizmet almak, insan onuruna yakışan bir sağlık sistemi, hastalarımızın olduğu kadar bizim de hakkımız.
Çünkü bizler,
Uzun ve zorlu bir eğitim sonrasında,
Gençliğimiz, yaşamımızı, onurumuzu bu mesleğe ve hastalarımıza adadık.
Oysa siyasilerin hekimlere karşı saygısız ve hürmetsiz tutumu, Sağlık Bakanı’nın davranış ve söylemleri hekimlere şiddet uygulayan saldırganları cesaretlendirmektedir. Tıbbi bir gerekliliği olsun yada olmasın hasta yakınlarınca talep edilen her şeyi, istendiği anda ve istendiği şekilde gerçekleştirmeyen her hekimin, her an saldırıya uğrayabileceği bir sağlık ortamı yaratılmıştır. Şiddete uğramak kaygısı sağlık ortamında barışı zedelemiştir. Hekimler kaygılıdır. İyi hekimlik yapmak için çaba sarf etmek, hastalara gereken zamanı ayırarak ilgilenmek ne yazık ki tehlikeli bir hal almıştır.
Hiçbir hastanede tek bir şiddet ve saldırı olayının yaşanmadığı, hekimlerin hastaların tedavilerini düzenlerken, tıbbi ihtiyaçları ve nitelikli sağlık hizmetinin gereklilikleri dışında bir baskı hissetmedikleri, hastaların, hasta yakınlarının ve hekimi ile birlikte ekip hizmetini sunan tüm sağlık çalışanlarının huzuru bir biçimde hizmet sundukları bir sağlık ortamı istiyoruz.
Esenyurt Devlet Hastanesi’nde de, daha önce yaşanan olaylarda yaşandığı gibi İstanbul Tabip Odası olarak meslektaşlarımızın yanında olacak, hukuksal destek sunacak, seslerinin ve yaşadıkları mağduriyetin kamuoyunca duyulmasını sağlayacağız.

İSTANBUL TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mevlut niger
mevlut niger - 10 yıl Önce

insanlara hizmet verip eziyet görmek insan onururnu ne kadar zedeliyor

SIRADAKİ HABER