Engellilere Sağlık Kurulu Raporunda Kolaylık

Sağlık Bakanlığı, milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren engelli raporlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptı. 

Engellilere Sağlık Kurulu Raporunda Kolaylık

Önceki sisteme göre süreli rapor verilerek belli aralıklarla raporlarını yenilemek zorunda kalan engelli vatandaşlara, yapılan yeni düzenleme ile devamlı  rapor verilebilme imkanı getirildi. Milyonlarca engelli vatandaşın rapor yenilemek için hastane kapılarında bekleme dönemi artık tarih oldu.

Sağlık Bakanlığı engelli vatandaşlara yönelik önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Engelli Sağlık Kurulu Raporları” genelgesinde engelli sağlık kurulu raporlarının geçerlilik sürelerinde engellilerin lehine olacak şekilde yeni düzenleme yapıldı.

HASTANE KAPILARINDA BEKLİYORDU

Engelli vatandaşlar, önceki sisteme göre devamlı rapor alıyor ve aldığı raporu sürelerine göre belli aralıklarla yenilemek zorunda kalıyordu. Söz konusu bu raporla engellinin belirlenen süre zarfında iyileşme süreci takip ediliyor buna göre sağlık kurulları kişinin engellilik düzeyine göre rapor çıkarıyordu. Bu durum yeni sistemle değiştirildi.

SÜREKLİ HALE GETİRİLDİ

Bakanlık yaptığı yeni yönetmelikle bazı engel gruplarını bu sistem dışına çıkardı. Yeni sisteme göre engelli vatandaşın engellilik durumuna göre rapor verilmesi kararlaştırılacak. 

Buna göre uzuv ve organ kaybı, bazı zihinsel engellilik durumları gibi hayatını idam ettiremeyen veya gelişmesi, iyileşmesi mümkün olmayan engelli vatandaşların raporları geçici rapordan devamlı rapora dönüştürülecek. Milyonlarca engelli vatandaşın rapor yenilemek için hastane kapılarında beklemek zorunda kalmayacak.

Kaynak : Yeni Şafak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER