FAZLA HİJYEN DE SORUN

Daha çok endüstrileşmiş toplumlarda görülen bebek ve çocuk egzamasının Türkiye`de de yaygınlaştığını belirten uzmanlara göre alerjenler ve aşırı hijyen bu artışta önemli.

FAZLA HİJYEN DE SORUN

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan kırmızı ve genellikle çok kaşıntılı ve pul pul döküntüyle belirgin bir deri iltihabı olan egzamanın son yıllarda bebeklerde ve çocuklarda görülme sıklığının arttığını söyledi.

Bu artışın nedenine ilişkin Prof. Dr. Öztürkcan şunları anlattı: "Aslında bebek egzamaları endüstrileşmiş toplumların sorunuydu ve biz Türkiye`de çok fazla olduğunu düşünmüyorduk. Ancak son yıllarda oldukça arttı.

Bunun nedeni alerjenlerin artması hijyene verilen önemin artmasıdır. `Korunma hipotezi` diye bir şey var. Korundukça daha çok bebek egzaması çıkıyor. Annelerin bebeklerini sürekli sakınması çevreden doğal şartlardan sakınması koruyarak büyütmesi ters etki yapıyor. Çocuk bu alerjenlerle karşılaşması gerekirken karşılaşamıyor. Daha sonra karşılaştığında da vücut buna tepki veriyor. Dünyanın yaşadığımız ortamın değişmesiyle alerjenlerin artması da bir diğer etken." Hekimlerin eskiye oranla egzama konusunda daha çok bilinçlenmesinin ve doğru tanı koyabilmesinin de bir başka etken olarak gösterilebileceğini dile getiren Prof. Dr. Öztürkcan "Çünkü bebek dönemi egzamaları pek çok hastalığını taklit edebiliyor ve atlanabiliyordu" dedi.

Prof. Dr. Öztürkcan egzamanın tedavi edilmese bile erişkin dönemlerde tekrarlayabileceğine dair genel bir kanının bulunduğunun belirtilmesi üzerine hastalığın tedavi edilebilir olduğunu anlattı. Öztürkcan çocukluk dönemi egzamasının en önemli özelliğinin astım saman nezlesi gibi hayatı tehdit edebilecek önemli diğer hastalıklarla birlikte meydana gelebilmesi olduğunu söyledi.

KRONİK HALE GELEBİLİYOR!

Dermatologların çok erken dönemde egzamayı tanıyıp diğer hastalıklar yönünden de hastayı takibe alması ve pediastristlerle işbirliğine gitmesi gerektiğine işaret eden Öztürkcan şunları söyledi: "Tabi ki tedavi edilir bir hastalık. Ama tamamen geçirebiliyor muyuz? Bir kısmını... Dönem dönem inceliyoruz egzamayı. Çocukluk döneminde iyi tedavi edilirse hekim-aile işbirliğiyle çocuk gerçekten uzak durması gereken maddelerden uzak duruyorsa aile yapılması gerekenleri yapıyorsa büyük bir kısmı düzelebiliyor. Ama bir kısmı devam edip kronik hale geçebiliyor." Prof. Dr. Öztürkcan bebeğinin ya da çocuğunun derisinde bu tip döküntü gözlemleyen ebeveynlerin öncelikle dermatoloji uzmanına gitmesi gerektiğinin altını çizerek "ermatoloji uzmanı mutlaka diğer alerjik hastalıklarla birliktelik açısından pediatristlerle çocuk doktorlarıyla da işbirliğine girmeli"dedi.

Egzama tedavisinde önceki dönemlerde kortizon dışında alternatifin bulunmadığını ancak günümüzde kortizon dışında da tedavilerin geliştirildiğini belirten Öztürkcan "slında kortizon hala tedavide ilk aşamada tercih edilen ajan. Ancak alternatiflerimiz var şu an. Kortizonun yan etkilerini görmediğimiz ajanlar. Bunlarla tedavi edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER